Поврзи се

4NEWS.mk

10.000 визи и дозволи за работа издава Германија за македонски државјани

Published

on

Околу 10.000 работни визи и дозволи за престој за македонски работници годишно се издаваат во Германија. Но, засега нема  точни бројки уште колку нелегално работат таму. Уште поголема миграција се очекува од март за кога е најавено олеснување на условите за заминување.  Од германската амбасада велат дека се подготвени за пречек на нови работници. Најмногу кадар е потребен во медицината и индустријата. Сепак, предупредија  дека живеачката таму е поскапа.

-Текстот продолжува по рекламата-

Домашните компании кои мака мачат да најдат луѓе за работа, се свесни дека уште многу млади ќе заминат. Сепак, се надеваат дека ќе влијаат на свеста на младите за да им посочат дека и во странство не е сјајно.

Со новите измени во Законот за миграција на работна сила во Германија ќе им се овозможи на сите квалификувани работници кои доаѓаат од земји што не се членки на ЕУ да добијат  работа под исти услови како и нивните граѓани особено за занимања кои се дефицитарни.  

Во земјава пак работата околу 200 германски фирми. Дел од нив се тука поради ниските трошоци,  дел поради близината до други земји. Платите кои ги нудат се далеку пониски од  германските, но ако се зголеми продуктивноста велат дека и тие би ги зголемиле платите.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ приморано гласале за „Северна“, во НАТО нема веќе да ја игнорираат придавката, а ќе се борат против корупцијата

4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

4NEWS.mk

Патеките и летниковците на велешко езеро „Младост“ од годинава секојдневно ќе се одржуваат

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Премиерот бара разрешување, Царовска молчи, Мизрахи вели не добила буџет од Владата за промена на таблата

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com