Поврзи се

4NEWS.mk

140 дивогради во Скопје – граѓаните бараат помош од државата

Published

on

По примерот со дивоградбата во Мавровка, дуќанџиите од ТЦ Бисер бараат државата да интервенира и кај нив, за објектот пред самиот трговски центар. Тврдат дека се работи за дивоградба и дека сопственикот го изградил објектот и покрај тоа што Град Скопје не издале дозвола ниту за вршење на дејност, ниту за поставување урбана опрема.

-Текстот продолжува по рекламата-

“Тој нема дозвола за урбана опрема од Град Скопје, нема ниту градежна дозвола од Општина Аеродром, нема ниту сопственост на платформата на ТЦ Бисер, на која го поставил својот објект, но сепак како финансиски моќник непречен од никого изгради, постави и монтира на сред Трговскиот Центар Бисер најголем деловен простор”, пишува во писмото, зад кое стојат 240 сопственици на приватни локали, како и Управата на ТЦ Бисер.

Од Општина Аеродром денеска не одговорија на нашите прашања.

Loading...

Дуќанџиите од Бисер до сега се обратиле до сите релевантни институции и надлежни органи, но велат дека веќе три години сите си ја префрлаат топката со образложение дека не се надлежни. Затоа сега пратија писмо и до премиерот, во кое бараат итна средба со него, со цел да се разреши и случајот со оваа дивоградба. За да се спречи т.н. институционален пинг-понг и урбаното дивеење во главниот град, скопскиот градоначалник бара поголеми ингеренции врз дивоградбите. Во моментот во Скопје има околу 140 дивоградби за кои градот нема надлежност да интервенира.

 “Градот, за жал, нема ингеренции над дивоградбите. Аналитиката кажува дека има околу 140 објекти на територијата на град Скопје. Повикувам сите институции да си ја вршат работата. Во Мавровка во сутеренот беше легализиран тој објект, веројатно во постапка на обнова може да се врати тој дел кој беше легализиран”, вели Петре Шилегов, градоначалник на град Скопје.

Во меѓувреме, заврши рушењето на дивоградбата кај Мавровка. Објектот што никна на местото на изгорената тераса од кафулето “Фонтана” беше проследен со низа скандали. Најпрво не се знаеше кој гради, за потоа ниту една фирма да не се пријави на тендерите за рушење на дивоградбата. Владата во вторникот донесе одлука Општина Чаир и Македонијапат да склучат договор, па отстранувањето на дивоградбата започна уште наредниот ден.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Османи: Добрососедството ми е приоритет, но меморандумот излегува од договореното

4NEWS.mk

Битиќи контра Груби – Не треба да се финансира вработување по етнички клуч во приватните фирми

Македонија

Вокациите различни од обврските – Кои се предлозите на ДУИ и СДСМ за заменици министри?!

4NEWS.mk

Прва МФЛ: „Лавовите“ го совладаа шампионот Вардар

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

Втора МФЛ: Победи на Тиквеш и Скопје

Македонија

Сите училишта немаат компјутер и интернет – МОН со насоки какви компјутери да се користат за онлајн настава

4NEWS.mk

Тема на денот со доктор Пановски: На што се должи поголемиот број заразени и починати од Ковид-19?

Македонија

Русино за затвора и за Гостивар, изјавата на Нуредини неприфатлива за демонстрантите

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com