Свет
18,474,601
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 18:21 18:21
Македонија
21,519
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 18:21 18:21
Македонија
1,699
Вкупно починати
Updated on 29/11/2020 18:21 18:21
Македонија
37,505
Вкупно оздравени
Updated on 29/11/2020 18:21 18:21

21 пациент добија нова надеж дека ќе добијат ново срце

Освен тимот кардиохирурзи кои цела ноќ неуморно работеа на првата трансплантација на срце во земјава, без сон останаа и пациентите кои живеат со надеж дека еден ден ќе добијат ново срце. Меѓу ни е и 61-годишниот Даниел Тодоровски кој веќе две години функционира со вграден апарат.

Психичка подготвеност, носење на батерија во специјален ранец и шише вода, во придружба на свој најблизок, е секојдневието на овој 61-годишен скопјанец,  но и на уште 20 пациенти кои живеат во исчекување на донор. Според Даниел, главниот проблем поради кој малкумина се осмелуваат на ваков чекор, е тоа што не донорот, туку неговото семјество одлучува дали ќе спаси нечиј живот.

loading...

Даниел вели дека за жал, се поголем е бројот на млади луѓе кои имаат кардиоваскуларни проблеми, како резултат на современиот начин на живот. Најмладиот пациент во земјава кој има вештачко срце е на 25 годишна возраст.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Рикер му пиша на Заев: Решение за билатералните прашања да се бара надвор од интеграцијата на РСМ во ЕУ

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува дека Соединетите...

ОН: Најмалку 110 цивили масакрирани во напад во североисточна Нигерија

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 110 цивили се убиени викендов во „брутален“ напад во североистоична Нигерија, јави ДПА. -Вооружени мажи со мотоцикли убиле мажи и...

Вкупно во Скопје се лекуваат 469 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД -19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 469 лица...
Skopje
broken clouds
6.1 ° C
7.2 °
5 °
59 %
3.6kmh
75 %
Sun
7 °
Mon
6 °
Tue
4 °
Wed
7 °
Thu
9 °