Поврзи се

4NEWS.mk

25.000 граѓани кои поднеле приговор, ќе добијат ваучери за летување

Published

on

До крајот на неделата ќе се знае колку приговори се прифатени за домашната платежна картичка. Според генереланиот секретар  Рашковски – нивната работа е завршена, сега останатите институците – АВРМ , министеството за образование , УЈП и фондот за здравство ќе ги проверат уште еднаш листите, по што ќе се знае колку точно лица имаат право на државна помош. Од примените 50.000 мејлови, речиси 30,000 биле конкретни приговори од граѓаните кои сметаат дека имаат право, а не добиле картичка за купување домашни производи. 

-Текстот продолжува по рекламата-

Министерката за финансии на својот Фејсбук профил се пофали дека до сега се испечатени 250,000 картички, од кои 100 илјади веќе се издадени. Наредната недела ќе се печатат картичките по уважените приговори. Целиот процес се очекува да заврши на 18 јули, односно тоа е крајниот рок кога треба да бидат доставени сите картички, а ѓраѓаните ќе можат да ги користат до 15 ти август.

Што се однесува пак, на приговори за ваучерите за туризам, до сега над 25 илјади граѓани добиле позитивен одговорот и кодот за ваучерот веќе им е испратен преку електронска пошта. Дополнително на проверка во УЈП се листите со уште 13 илјади граѓани, а колку од нив ќе летуваат на државен трошок, ќе се знае деновиве, информираат од министерството за економија. Инаку ваучерите за туризам,  во вредност од 6,000 денари, ќе можат да се искористат до крајот на годинава.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија