Поврзи се

4NEWS.mk

Албанија: Од утре задолжително носење маска, казна од 25 евра, за повторен прекршок 40 евра

Published

on

Од утре во Албанија носењето заштитна маска станува задолжително и на отворен простор, а за непочитување на мерката предвидени се парични казни.

-Текстот продолжува по рекламата-

Предлогот го даде Комитетот за справување со пандемијата со Ковид-19, а врз основа на одлуката на Владата, во која се наведени препораки како,каде и кој се треба да носи заштитна маска, како и казните предвидени за оние кои нема да ја почитуваат оваа мерка.

-Заштитна маска или марама задолжително треба да носат сите и насекаде освен децата до 11-годишна возраст. Од оваа мерка се изземаат единствено оние на кои носењето маска им штети врз здравјето, но за тоа треба да поседуваат медицински документ, лица кои сами се движат со велосипед или мопед, за време на спортски тренизи, во возило само доколку оние што се во него се од исто семејство, пливање во базен, езеро или море, во домовите кога се само деновите на домаќнството, рече Албана Фиќо, директорка на Институтот за јавно здравје.

Додаде, тоа значи дека маската станува „задолжителен придружник“ насекаде и апелраше тоа да се почитува за да се спречи ширењето на опасниот вирус.

Објаснувајќи ја ова мерка таа рече дека за непочитување предвидена е парчна казна од 25 евра, додека за секој повторен прекршок казната ќе изнесува 40 евра.

Од крајот на минатиот и овој месец бројката на новозаразени во едно деноноќие постојано е во пораст. Така, вчера беа дијагностицирани 182 лица позитивни на Ковид-19 што е највисока бројка на новозаразени во едно деноноќие досега.

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Митрески: Пратениците од СДСМ ги почитуваат протоколите пропишани од Комисијата за здравство

4NEWS.mk

Приведен крадец од Тетово, расчистени 15-тина тешки кражби

Македонија

Средба Битиќи-Дукс: Економската соработка се развива во позитивна насока, да се искористат унгарските искуства за пристапувањето кон ЕУ

4NEWS.mk

Задолжителна самоизолација до добивање резултат од ковид тест

Македонија

287 санкционирани возачи во Скопје

4NEWS.mk

Забележани првите два случаи на Маршалските острови

Македонија

Ако Европејците би избирале претседател на САД, за Трамп би гласале само 17 проценти

4NEWS.mk

Рекордни 870 случаи на Ковид-19 и нови мерки, задолжителна маска и забрана за групирање на отворено

Македонија

Учење англиски со карти со ликовите на Трамп и Бајден

Македонија

Собранието ја почна расправата за Законот за заштита од заразни болести

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com