Поврзи се

4NEWS.mk

Албанските лекари бараат да се зголеми тестирањето и да се избегнуваат групирања

Published

on

Поранешниот албански министер за здравство, познатиот анестезиолог и универзитетски професор, Тритан Шеху, оцени  дека речиси ништо не функционирало во земјата во борбата со Ковид-19 и оти се е многу полошо отколку на почетокот на пандемијата.

-Текстот продолжува по рекламата-

– Денеска, во оваа тешка ситуација, јас не гледам стратегија. Владата ја смени улогата, стана проповедник. Нејзината улога не е да проповеда, туку да организира здравствената заштита и да спроведува неопходни мерки и активности во интерес на здравјето на населението. Ова е должност на Владата. Речиси ништо не функционира. Факт е дека се е полошо отколку на почетокот на пандемијата, изјави Шеху гостувајќи во емисија на „Ора њуз“ телевизија.

Според него и понатаму Албанија е последна земја во Европа по бројот на направени тестови дневно.

– Треба да правиме минимум 2.500 тестови на ден. Ова е потребата што Албанија ја има денес. Повторувам денес сме во многупати полоша ситуација и продолжуваме без реални и вистински мерки, водејќи ја земјата кон период на неизвесност, рече тој апелирајќи и до населението строго да ги почитува препораките а не да се однесува како ништо да не се случува.

Поради се поголемиот број новозаразени и еден од најпознатите албански инфектолози, Тритан Кало, упати апел, пред се до младата популација да избегнуваат групирање на плажите и во кафулињата, колку што е можно повеќе, зашто не само што го загрозуваат сопственото здравје, туку и на нивните родители.

Тој со загриженост додаде дека во ковид болниците видно е зголемен бројот на млади лица на кои им е потребно болничко лекување, а не е мал бројот и на починати.

Наместо барови, пабови, кафулиња, тој им препорача на младите луѓе да поминуваат повеќе време на отворено, истакнувајќи дека можат да засадат и дрвја.

Во Албанија вчера беше регистран нов негативен рекорд на новозаразени. Од 505 направени тестови, позитивен резултат беше добиен кај 120, што е највисока бројка на заразени во едно деноноќие.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

Македонија

Алтернатива бара ДУИ да оди во опозиција – ако сите албански партии влезат во власта, Беса ќе оди во опозиција?!

4NEWS.mk

СДСМ и ДУИ заглавија на премиерската позиција, ВМРО-ДПМНЕ работи на обезбедување мнозинство

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Утре Комисијата за заразни болести и МОН ќе прецизираат за учебната година

4NEWS.mk

Клековски гостин во вестите: Која коалиција е најизвесна и под кои услови?

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“