Поврзи се

4NEWS.mk

Австралиски научници открија: Лек против вошки го убива вирусот Ковид-19

Published

on

Лек против вошки во лабораториски услови го убива вирусот Ковид-19, откриле австралиски научници. Станува збор за лекот „Инвермецтин“ кој со години наназад се користи за третман против вошки и шуга, а достапен е како апче, лосион или шампон. Сепак, австралиските здравствени власти предупредуваат да не се користи, бидејќи несоодвена употреба може да доведе до труење.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Нема причина да купувате третман против вошки освен ако не го користите во косата на вашите деца. Само сакам да го истакнам тоа затоа што сме слушнале за луѓе во странство кои слушнале за потенцијален развој и потоа конзумирале лекови што се користеле целосно на несоодветен начин и истите потоа починале. Не сакам да видам луѓе што брзаат кон нивните аптеки или нивните супермаркети сега купуваат третмани со вошки затоа што научниците се задолжени за целосно испитување на овој потенцијален лек, вели австралиската министерка за здравство, Џени Микакос.

Шпанија ја надмина Италија по бројот на заразени. Во последните 24 часа 809 лица во Шпанија го загубија животот како последица на вирусот Ковид-19. Вкупниот број на заразени ја надмина границата од 120.000.

Сепак, за првпат по три дена бројот на починати е под 900, со што западните медиуми јавуваат дека Шпанија е многу близу до достигнување на пикот.

Денеска навршија три недели откако Шпанците се во карантин, а властите планираат да го продолжат за уште две.

Турција затвори 30 големи градови. Се забранува влез и излез во времетраење од 15 дена, објави турскиот претседател Ердоган.

Според него, најважна е изолацијата, но биле забележани прекршувања на мерките донесени од властите. Во Турција бројот на заразени е над 20.000, а бројот на смртни случаи достигна 425 луѓе.

Кина денеска се одржува ден на сеќавањето во чест на оние што починале од коронавирусот.

Цела Кина запре на три минути, а возачите свирејќи им оддадоа почит на починатите.

Станува збор за традиција која се одржува секоја година, познат како фестивал Кингминг. Меѓутоа, годинава Кинезите му даваат поголемо значење на овој ден поради големиот број на починати како последица на Ковид-19. Според официјалната статистика, од овој вирус починаа над 3.300 луѓе. Меѓутоа, светските медиуми јавуваат дека овој број всушност многу поголем.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

„Правевме симулација, по 3 минути треба за да се гласа – најмногу 20 гласачи во 1 час“, рече Мицкоски

Македонија

Мицкоски: Недржавничко е однесувањето на Заев за избори да има на 5-ти јули

4NEWS.mk

Кривична за кафеаната во која вечерал лидерот на опозицијата

Македонија

„Треба да се прават многуповеќе тестови, серолошки PCR, брзи… да се детектираат сите кластери – потреба ни е вистинска победа на вирусот, а не политичка“, бара Мицкоски

4NEWS.mk

Боки 13 нуди 146 илјади евра за да излезе од затвор

Македонија

Мицкоски: Утре сакам да се постигне датум за избори и оваа тригодишна пандемија на Заев да заврши, но кога имаме троцифрена бројка на новозаразени тоа е невозможно

4NEWS.mk

Големиот број на болни ја одложи дебатата за избори

Македонија

„Чувството на граѓаните е дека политичарите не успеваат да го исполнат она што го ветуваат“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Гужви на пазарите, колони пред маркетите

Македонија

„Мојот мотив е да им кажам на граѓаните дека може поинаку, затоа не ветувам многу, ако погрешам од незнаење ќе се извинам“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Филипче: Можни се поригорозни мерки за задушница

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Уапсени 7 полицајци во кратовско, правеле журка сред пандемија

Македонија

Јанева: Лежам во притвор поради Камчев, тоа е валкан играч кој мисли дека може секого да купи со пари, ама мене не

4NEWS.mk

Шекеринска: Дејствијата од 2001 се далеку зад нас, најважно е дали политичарите им служат на граѓаните

4NEWS.mk

Членовите на КЗБ: Најверојатно ќе дојде време за враќање на рестриктивните мерки

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама