Поврзи се

4NEWS.mk

Бела куќа: САД загрижени од ситуацијата во Белорусија

Published

on

Портпаролот на Белата куќа, Кејли Мекенани, денеска изјави дека САД се длабоко загрижени од ситуацијата со изборите во Белорусија и ја повикува белоруската Влада да не спречува мирни собири и да не применува насилство спрема демонстрантите.

-Текстот продолжува по рекламата-

Претходно, загриженост поради недемократското однесување на раководството на Белорусија изрази и Велика Британија. Официјален претставник на премиерот Борис Џонсон истакна дека Лондон го смета за неприфатливо насилното растерување на демонстранти од минатат ноќ.

Во заедничка изјава на шефот на европската дипломатија, Жосеф Борел, и комесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеи, се истакнува дека претседателските избори во Белорусија биле засенети од „непропорционално и неприфатливо насилство на државата врз мирните демонстранти“.

Loading...

ЕУ треба да преземе мерки за да не се дозволи примена на сила од страна на властите на Белорусија, побара денеска Јацек Чапутович, министер за надворешни на Полска.

На 9 август во Белорусија се одржаа претседателски избори. Според официјалните резултати, победник е актуелниот претседател Александар Лукашенко. Но тој резултат е оспорен од опозицијата. Полицијата растеруваше протести и денеска, а опозицијата најави дека протестните акции продолжуваат.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

Македонија

МВР ја „чува“ екс министерката Јанкулоска – Груевски во Будимпешта, соработниците се соочуваат со затвор

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com