Поврзи се

4NEWS.mk

Белоруските власти распоредуваат тешка воена опрема и специјалци за протести во Минск

Published

on

Голем број автобуси со беретки од специјалните воени единици на Белорусија, специјализирана воена опрема, како и воени камиони кои превезуваат војници се собираат во центарот на Минск, поради денешните очекувани големи антивладини протести организирани од белоруската опозиција.

-Текстот продолжува по рекламата-

Опремата и луѓето биле пренасочени од воената единица во Уручие, населба во североисточниот дел на Минск, јави Бгнес. Рано утрово тие поминаа низ Плоштадот на независноста во градот, за каде се закажани денешните антивладини демонстрации.

Во Белорусија на 9 август се одржаа претседателски избори. Според ЦИК, актуелниот претседател Александар Лукашенко освои 80,10 отсто од гласовите. Второто место го зазеде главниот конкурент на Лукашенко – Светлана Тихановскаја со 10,12 проценти од гласовите. По изборите во земјата започнаа масовни протести на луѓето кои не се согласуваат со резултатите од гласањето. На почетокот на протестите, кои траат веќе 22 дена, имаше судири со полицијата.

Loading...

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

Македонија

МВР ја „чува“ екс министерката Јанкулоска – Груевски во Будимпешта, соработниците се соочуваат со затвор

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com