Поврзи се

4NEWS.mk

Бизнисменот Дака демантира дека дал мито

Published

on

Бизнисменот Миодраг Дака Давидовиќ преку писмо негираше дека дал мито окако неговото име стана актуелно по објавата на снимка од разговор со Зоран Милевски Кичеец. Дака тврди дека во минатото подготвувал мултимилионски проект во реонот на Штип со која е предвидувана изградба на мали хидроцентрали и паркови на енергија на ветер. На Зоран Милевски Кичеец вели дека му платил 300.000 илјади евра за консалдинг, посредување и застапување во постапката за обезбедување на потребните дозволи.

-Текстот продолжува по рекламата-

– Медиумската квалификација дека се работи за мито е премногу насочена и пресметана, бидејќи во овој деловен однос не постои ниту еден елемент што би укажувал, а камоли одредувал наведена исплата како мито и корупција. Сето ова укажува дека некому е само цел деловно да ме дискредитира.

– Фактот дека наведените парични средства сум ги исплатил на г-динот Зоран Милевски во времето на Владата на г-динот Никола Груевски, а не во Владата на г-динот Зоран Заев, исто така потврдува колку написите се невистинити, а над се со цел и монтирани.

Бизнисменот во писмото тврди дека Милевски не му ги обезбедил потребните документи и му договорил само една средба со заев на која тогашниот премиер го пренасочил за идните можности за конецесии да разговара со генералниот секретар Рашковски.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија