Поврзи се

4NEWS.mk

Болницата во Козле од утре резервирана само за деца сомнителни или болни од Ковид-19

Published

on

Вториот Ковид центар во државата од утре затворен за возрасни пациенти. Во болницата во Козле ќе хоспитализираат и третираат само деца позитивни или сомнителни на корона вирусот како и порано, кои престојуваат во болничките соби со мајките. Денеска од оваа здравствена установа ги пратиле на домашно лекување постарите лица, а само мал дел ги препратиле на долекување на Инфективна клиника.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Ќе биде само за деца, подготвени сме за есента, имаме доволно капацитет за прием на позитивни и сомнителни на Ковид-19. Останатите кои ќе се воспостави дека немаат корона, ќе ги препраќаме на Детска клиника, вели др. Ангелчо Андоновски, директор на болницата за белодорбни заболувања кај деца во Козле.

Во моментот, во болницата во Козле има две деца и две мајки позитивни на Ковид 19, и четири деца со мајките кои чекаат резултати. Педијатрите нема да враќаат ниту едно дете со фебрилна состојба, но доколку нема корона вирус ќе биде препратено на Детска клиника.

Loading...

-Оние деца кај кои ќе се воспостави дека немаат корона ќе одат на клиниката за детски болести, вели Андоновски

 Болницата во Козле стана Ковид центар и за возрасни на 20 јуни кога голем дел од капациететите во инфективните одделенија беа преполни со пациенти заразени со корона.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com