Поврзи се

4NEWS.mk

Бројот на новозаболени од Ковид-19 и натаму трицифрен, во Скопје активни 2.515 случаи

Published

on

Нови 594 случаи на Ковид-19 од 2.617 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминатите 24 часа. Во болнички услови починаа три лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г). Оздравени се 162 пациенти.

-Текстот продолжува по рекламата-

Од новите случаи на Ковид-19, најголем дел се во Скопје – 303, Струмица – 34, Тетово – 26, Куманово – 22. По што следуваат Прилеп -19, Битола и Кочани по 18, Велес и Кичево по 17, Штип и Гевгелија по 13, Гостивар и Струга по 12, Охрид -10, Кавадарци, Крива Паланка, Валандово и Ресен по седум нови случаи, Радовиш – 6, Дебар и Делчево по пет нови случаи, Пробиштип и Неготино – 3, Демир Хисар, Берово, Виница и Свети Николе по два и по еден случај во Пехчево и Кратово.

Од вкупно 162 оздравени пациенти, најмногу има во Скопје-79, Струмица – 12, Штип, Берово, Кочани по 8, Свети Николе – 7, Прилеп и Крива Паланка по 6, Тетово – пет случаи…

Вкупниот број на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 23.201, бројот на оздравени пациенти е 17.111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.266.

Од вкупниот број активни случаи – 5.266, во Скопје има 2.515, во Струмица – 357, Тетово -271, Куманово – 214, Прилеп – 209, Кочани – 202…

Досега во земјата се направени вкупно 219.158 тестирања на Ковид -19.

Од скопските општини, најмногу активни случаи со Ковид -19 има во Аеродром – 505, Центар – 433, Карпош – 417, Кисела Вода – 296, Гази Баба – 256, Ѓорче Петров – 198, Чаир – 109, Бутел – 97…

На Инфективната клиника во Скопје примени се 11 пациенти, а вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 65 пациенти, а нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 мајки позитивни на Ковид-19, како и една мајка суспектна на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 46 пациенти. На респиратор се тројца пациенти. Во болницата во Битола се хоспитализирани 34, а во болницата во Штип 51 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 207, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Министерот за здравство Венко Филипче при посетата на Штип истакна дека Законот за заштита од заразни болести веќе е во собраниска процедура и со амандманска интервенција ќе има можност веќе следната недела да се интервенира.

Посочи дека за кратко време се очекува и законот по скратена постапка да се реализира, со цел да се донесат новите мерки, кои ги предлага Комисија за заразни болести, а со цел да не се шири коронавирусот меѓу населението.

-Се изнуди практично таква ситуација, да мора да се интервенира во законот, поради тоа што дел од уредбите, препораките за носење на заштитна опрема во надворешна средина се ставени во уредбата со законска сила, којашто беше изгласана и донесена на крајот на вонредната состојба. Така да ова е најдобриот начин да имаме една мерка, којашто е ефикасна и ќе може да се контролира и да се спроведе, вели Филипче.

Прашан како ќе се справи здравствениот систем со недостигот на лекари и медицински персонал на инфективните одделенија низ земјава, Филипче со одговор дека тој проблем се надминува уште од почетокот на кризата со системот на ротации на лекарите и медицинскиот персонал од други одделенија.

Тој вчера преку својот фејсбук-профил им се заблагодари на своите колеги.

-Колеги, Ви благодарам што не се откажувате! Ви благодарам што давате сè од себе за да го спасите, зачувате и подобрите здравјето на нашите пациенти. Целиот товар е на вашиот грб и ја заслужувате најголемата почит и благодарност за хуманоста, грижата и пожртвуваноста. Во оваа борба со Ковид-19 вие сте нашите херои!, напиша Филипче.

Надлежните и натаму препорачуваат дека единствен начин за излез од оваа здравствена криза се носењето маски и одржување физичка дистанца. 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

„Затнат нос и главоболка се најчести први симптоми на коронавирус“, објаснува Софијанова во ClickPlus

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледа моментот кога силниот земјотрес го потресе Измир

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Филипче за хаос – Филипче: Со кој образ обвинувате, оставивте огромни долгови

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

Македонија

Брзите тестови за коронавирус стигнаа во Македонија

Македонија

Мицкоски: Нема изговори, ниту трпение, ако не знаат како, нека си ги спакуваат куферите, доста Македонија ги губи своите чеда

Македонија

Снаа нападнала свекрва во Ресен

Македонија

Двајца пратеници од СДСМ и еден од ДУИ поднесоа оставки!

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com