Поврзи се

4NEWS.mk

Членството ќе избира лидер во СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ со промени во општинските комитети

Published

on

Претседателот на СДСМ ќе се избира на непосредни избори од партиските членови. Вакви измени најавува актуелниот лидер на СДСМ Зоран Заев. Статутарните измени ќе бидат направени на вонредниот конгрес планиран за крајот на септември или почетокот на октомври, а за прв пат партиски лидер на овој начин ќе се избира во април до година, кога ќе истече мандатот на Заев.

-Текстот продолжува по рекламата-

Заев потврди и дека ќе има и статутарни измени и во делот на генералниот секретар со цел вицепремиерот Љупчо Николовски да ја задржи и партиската функција  во СДСМ.

Според Статутот генералниот секретар учествува во градењето на политиката на СДСМ,  се грижи за кадровските прашања на СДСМ и се грижи за финансиското работење. Во Владата на Заев, Николовски пак, ќе биде задолжен за борба против корупцијата, одржлив развој и човечки ресурси.

Loading...

Во меѓувреме, ВМРО-ДПМНЕ веќе ги почна кадровските промени во своите редови. За координатор на пратеничката група Извршниот комитет повторно го назначил Никола Мицевски. Нов директор за комуникации  во партијата ќе биде Луке Галевски кој и досега беше дел од пи-ар екипата на партијата.  Нов претседател на Унијата на млади е Сергеј Попов. ВМРО-ДПМНЕ денеска распиша и јавен повик за избор на претседателка на Унијата за жени кој ќе трае две недели, а партијата избра или потврди и претседатели на 27 оптшински комитети, меѓу кои и голем дел скопски партиски ограноци.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Од урнатините на зградата во Мумбај извлечени 35 тела, потрагата по преживеани продолжува

4NEWS.mk

Се влошува состојбата со Ковид-19, можни нови рестриктивни мерки

Македонија

Променливо облачно со сончеви периоди – максималната температура до 29 степени

4NEWS.mk

Димитров на средби во Брисел

4NEWS.mk

Рот: Бугарија да не поставува нови услови за преговори

Македонија

„Беса“ цели да формира парламентарна група – никој не потврди дека ќе и помогнат со пратеници

4NEWS.mk

Обвинителството чека пријава за кражбата на починат пациент во Струмица

Македонија

Граѓански протест за затворање на депонијата „Русино“

4NEWS.mk

Филипче најавува нови рестриктивни мерки: Маска на отворено и кога сте сами, ограничен број лица на маса во кафеана

Македонија

„Родителите да отстапат место во градинките на оние чии деца нема кој да ги чува“, вели Шахпаска

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

Јанкулоска: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата во која живеам, јас сум дома, никаде не бегам

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com