Поврзи се

4NEWS.mk

Дечев: Шансите за преговори се 50:50, неефикасноста на Комисијата и политичката криза во Бугарија главни виновници

Published

on

Мешовитата комисија за историски прашања не испорачува резултати и тоа е причината за нервозата и поставените рокови од официјална Софија. Перцепцијата во Бугарија е дека Договорот за добрососедство не се почитува од македонска страна, а проблемот не е само Гоце Делчев, туку толкувањето на заедничката историја.

-Текстот продолжува по рекламата-

Рекциите во Бугарија по последната средба на историчарите по која не беше постигнат напредок ги пренесува аналитичарот Дечев. Вели, тврдата позиција на бугарската влада делумно се должи и на политичкиот контекст.

„Тоа веќе може да е поврзано со предизборието. Ние најдоцна до март ќе имаме парламентарни избори, ако не и порано. Но во исто време треба да кажеме дека тоа се должи на оценката дека Комисијата не работи и досега не завршила никаква работа.”

Во медијаторска мисија во Бугарија оди и поранешниот премиер Љубчо Георгиевски. Дечев оценува дека ова е добар чекор, од кој може да зависи и дали ќе има вето во декември.

„Познато е дека поранешниот премиер Љубчо е добар пријател на Бугарија. Јавно во македонските медиуми застапувал позиции за историјата и за минатото кои се доста блиски со позициите кои ги застапува бугарската влада.”

Сега сме поблиски отколку пред 20 години, а со Договорот за добрососедство сме на добар пат, вели Дечев.

„Вие гледате, имаше и изјави пренесени во македонските медиуми, вклучително и на европратеникот од Бугарија Андреј Ковачев, дека и македонскиот јазик и македонската нација денес се реалност. Тоа пред 20 години од Бугарија не можеше да се чуе. Од друга страна и премиерот Заев изјави дека Гоце Делчев е заеднички херој. Значи поминавме одреден пат. И подобро е со тој Договор и со таа Комисија, отколку без нив.”

Бугарскиот аналитичар прогнозира дека шансите за вето се 50-50, оценувајќи дека сега е многу тешко да се предвиди дали Бугарија ќе дозволи старт на преговорите во декември.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

„Затнат нос и главоболка се најчести први симптоми на коронавирус“, објаснува Софијанова во ClickPlus

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледа моментот кога силниот земјотрес го потресе Измир

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Филипче за хаос – Филипче: Со кој образ обвинувате, оставивте огромни долгови

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

Македонија

Брзите тестови за коронавирус стигнаа во Македонија

Македонија

Мицкоски: Нема изговори, ниту трпение, ако не знаат како, нека си ги спакуваат куферите, доста Македонија ги губи своите чеда

Македонија

Снаа нападнала свекрва во Ресен

Македонија

Двајца пратеници од СДСМ и еден од ДУИ поднесоа оставки!

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com