Поврзи се

4NEWS.mk

Дендиас: Грција е секогаш подготвена за дијалог со Турција, но не под закани и уцени

Published

on

Грција е секогаш подготвена за дијалог со Турција, но дијалог во рамките на меѓународното паво, а не дијалог под уцени и закани, ниту пак во присуство на турски воени и истражувачки бродови, порача шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас по средбата со неговиот колега од Малта Еварист Бартоло во Министерството за надворешни работи на Грција.

-Текстот продолжува по рекламата-

Меѓу темите за кои разговарале двајцата министри за надворешни работи била и ситуацијата во Источниот Медитеран, како и во Либија, но и мигрантското прашање.

Бартоло истакна дека она што е потребно е мирно да се решаваат разликите, да се почитува и да надвладува меѓународното правото, „а не правото на џунглата“.

Loading...

Рече дека иако Малта е далеку од Источниот Медитеран, сепак случувањата може да влијаат врз целиот Медитеран, истакна дека се потребни компромиси и меѓусебно почитување, додавајќи дека „компромисот е тежок и болен, но војната е потешка и поболна“.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

Македонија

МВР ја „чува“ екс министерката Јанкулоска – Груевски во Будимпешта, соработниците се соочуваат со затвор

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com