Поврзи се

4NEWS.mk

Десет странски компании можеа, но не инвестираа во Македонија

Published

on

10 странски фирми можеа да бидат дел од македонската економија. Четири ја заобиколија земјава, а 6 иако имаат интерес да работат тука, не ја почнале инвестицијата. Две американско-глобални компании Адиент и Аптив иако имаат веќе фабрики во земјава одлучија да го шират бизнисот во Србија. Корејската Јура дојде на Балканот, но отвори фабрика во Албанија и во Србија, и германската Зет еф инвестицијата во регионот ја реализираше исто така во Србија.

-Текстот продолжува по рекламата-

Зошто странските инвеститори ја заобиколуваат земјава и одат кај соседите? Од ТИРЗ велат дека иако земјава има најдобри услови за отворање на бизнис, Србија им одговара поради добрата географска положба, а Албанија поради излезот на море.

Од оние пак кои пројавија интерес да почнат со бизнис во Македонија, дел воопшто не почнаа со инвестицијата дел се на самиот старт. Со две странски компании договорите ќе бидат раскинати, албанската Саген и германската Кеслер.

Виси реализацијата и на уште 4 фирми. Две се од Турција, една е од Обединетите Арапски Емирати. Компанијата добила дозвола, но се уште не почнала со инвестирањето и една фирма од Сад која исто така има дозвола, но поради проблеми во матичната земја се уште не ја почнала реализацијата.

И во новите решенија договорите за државна помош со странските компании останаа тајни.

Од ТИРЗ велат дека одлуката за тоа ја носат самите инвеститори. Најголем дел од нив сакаат помошта да биде деловна тајна.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Тема на денот: Можат ли матичните лекари да се справат со есенскиот бран на корона вирусот

Македонија

Марковски: Ако немате симптоми, не се тестирајте

4NEWS.mk

ЛШ: Порто му ги отвора европските порти на Вардар!

Македонија

Заврши владината седница – ова се донесените одлуки

4NEWS.mk

Љубчо Георгиевски во Софија се сретна со Захариева

Македонија

Од 1-ви јануари 2021 повластена даночна стапка од 10% за продавањето храна и пијалаци за консумација на лице место…

4NEWS.mk

Амбасадорот Марјан Ѓорчев е оптимист дека ќе се најде решение во спорот со Бугарија и дека преговорите ќе почнат

Македонија

Марковски: Ова што почнува сега, можеби е почеток на вистинска епидемија

Македонија

Марковски: Ова што почнува сега, можеби е почеток на вистинска епидемија

Македонија

Марковски: Ова што почнува сега, можеби е почеток на вистинска епидемија

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com