Поврзи се

4NEWS.mk

Десетици приведени во нови демонстрации во Минск против Лукашенко

Published

on

Масовни протести се одржуваат во речиси сите региони на Белорусија, а на демонстрациите во Минск беа уапсени десетици лица, изјави денеска портпаролот на белоруското Министерство за внатрешни работи, Олга Чемоданова.

-Текстот продолжува по рекламата-

Таа нагласи дека бројот на протести што се во тек не е голем и дека апсењето на демонстрантите се случило денеска само во Минск, додека во другите делови на државата досега немало такви случаи.

Масовните протести во Белорусија избија по спорните претседателски избори, што се одржаа на 9 август.

Loading...

Белоруската група за човекови права Вијасна соопшти за апсење на 37 луѓе во главниот град Минск, чиј центар го чуваат голем број припадници на полицијата, а оклопни возила се распоредени околу стратешки места. Покрај масовните безбедносни сили, на улиците се и водени топови и оклопни возила, а барикадите и бодликавите жици ги затворија влезовите во метрото.

Лукашенко (66) е на власт 26 години и одбива дијалог со опозицијата и покрај речиси секојдневните протести против него и се шета во јавноста со Калашников, нарекувајќи ги демонстрантите „стаорци“и обвинувајќи го Западот за заговор за соборување од власт.

Околу 4.000 луѓе беа на улиците во Минск вчера, а 91 лице се приведени, соопшти Министерството за внатрешни работи. 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com