Поврзи се

4NEWS.mk

ДИК се прогласи за ненадлежна, на Чулев не му треба врзан потпис за смена на началникот на СВР Скопје

Published

on

На министерот Наќе Чулев не му треба потписот на дополнителната заменичка Славјанка Петровска за именување на Ристо Ставревски за началник на СВР Скопје.

-Текстот продолжува по рекламата-

ДИК се прогласи за ненадлежна да одлучува по спорот кој што изби во раководството на МВР.

Според комисијата, именувањето на Ставревски не е поврзано со изборите и тоа е изворна надлежност на министерот, а во такви случаи, комисијата нема за што да одлучува. Одлуката беше донесена едногласно.

Согласно Законот за Влада, техничкиот министер има право да изврши 15 промени во раководството на полицијата. Заменичката Петровска немаше проблем со останатите именувања, но спорен и беше Ставрески затоа што неговиот глас се слушал во прислушуваните разговори.

Опозицијата врати дека против Ставрески не се води никаков кривичен процес или истрага.

 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com