Поврзи се

4NEWS.mk

ДИК се прогласи за ненадлежна, на Чулев не му треба врзан потпис за смена на началникот на СВР Скопје

Published

on

На министерот Наќе Чулев не му треба потписот на дополнителната заменичка Славјанка Петровска за именување на Ристо Ставревски за началник на СВР Скопје.

-Текстот продолжува по рекламата-

ДИК се прогласи за ненадлежна да одлучува по спорот кој што изби во раководството на МВР.

Според комисијата, именувањето на Ставревски не е поврзано со изборите и тоа е изворна надлежност на министерот, а во такви случаи, комисијата нема за што да одлучува. Одлуката беше донесена едногласно.

Согласно Законот за Влада, техничкиот министер има право да изврши 15 промени во раководството на полицијата. Заменичката Петровска немаше проблем со останатите именувања, но спорен и беше Ставрески затоа што неговиот глас се слушал во прислушуваните разговори.

Опозицијата врати дека против Ставрески не се води никаков кривичен процес или истрага.

 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ

Македонија

Колепката само симбол за новороденчињата, столарството во исчезнување, младите немаат интерес за занаети

4NEWS.mk

Позитивни на коронавирусот 36 туристи кои пристигнале во Грција, мнозинството од Србија

Македонија

Отворени галериите, музеите и библиотеките, Националната галерија ќе му мери температура на секој посетител

4NEWS.mk

Вонпарламентарните партии ги изнесоа своите ставови

Македонија

Нема лек за Ковид-19, пациентите оздравуваат – Стевановиќ: Барајте помош кај лекарот, не е срамота да бидеш болен

4NEWS.mk

Кампањата продолжува, СДСМ е во Штип, ВМРО-ДПМНЕ во Струмичко, ДУИ во Желино

4NEWS.mk

Докторката која криеше дека е заразена со коронавирус се врати на работа во Кожната клиника

Македонија

Заев: За време на коронавирус Мицкоски беше во теретана, Мицкоски: Додека јас вежбав, вие крадевте

4NEWS.mk

Двајцата насилници кои претепаа девојка во Штип пуштени на слобода

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија