Поврзи се

4NEWS.mk

До крајот на неделата одлука за домашното фудбалско првенство

Published

on

Во отсуство на генерална препорака од УЕФА за финиширање на домашните  фудбалски првенства  националните федерации се обидуваат да најдат оптимално решение со кое би ги задоволиле клубовите на натпреварувачки план но и би ги минимизирале финансиските загуби.

-Текстот продолжува по рекламата-

                 Соочени со намалените приходи во клубовите први реагираа фудбалските работници во Белгија и го прекинаа првенството со што автоматски за нов првак го прогласија тимот на Бриж. И во Холандија се размислува на ваков чекор особено по состанокот на претставниците на клубовите кои побарале прекин на првенството и прогласувањето на Ајакс за шампион во Ередивизија. шампионатите и заокружување на сезоната со цел да се намалат загубите на клубовите.  Англичаните се под притисок да загубат огромни пари од телевизиските права и веќе неколкупати обелоденија сценарија за надминување на кризата во Премиер лигата. За жал плановите полека паѓаат во вода по страшниот пораст на пандемијата со Ковид -19 на британскиот остров.  По тој повод денеска се огласи еден од директорите на италијанскиот Удинезе чии сопственици имаат удел и во англискиот премиерлигаш Вотфорд. Според Пјерпаоло Марино  сезоната во Англија нема да се доигра а лично стравувам, рече Марино и за стартот на новата и следните сезони бидејќи фудбал ќе може да се игра само доколку се вратиме на нашето претходно живеење, категоричен е директорот на тимот од Удине.

            Нејасна е состојбата и во македонскиот шампионат кој е исто така во прекин без точна најава за евентуално финиширање на сезоната. Се огласија и дел од тренерите кои тврдат дека тренажниот процес е предолго прекинат и ќе треба многу време фудбалерите да се вратат  на вистински колосек.

            Дека нема време за губење во мак-фудбалот потврдуваат и неофицијалните информации од ФФМ дека решението ќе биде објавено до крајот на неделата.  Веќе во наредните денови најверојатно ќе се разгледа актуелната состојба во согласност со препораките и уредбите на Владата  и  можна е конечна одлука за сите првенства во мак-фудбалот кои се во прекин со цел да се намалат трошоците на клубовите кои енормно растат со зголемувањето на неизвесноста.

            Опциите се да се прекине играњето  и клубовите ги задржат позициите според моментниот пласман или пак да се чекаат  упатствата на УЕФА која засега стои на ставот првенствата да се доиграат кога пандемијата ќе се ублажи или заврши во целост што за многумина е преоптимистичка варијанта.

            Да потсетиме лидер во првенството е Вардар пред Силекс на втората позиција и шампионот Шкендија на третото место.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

Мицкоски: Недржавничко е однесувањето на Заев за избори да има на 5-ти јули

4NEWS.mk

Кривична за кафеаната во која вечерал лидерот на опозицијата

Македонија

„Треба да се прават многуповеќе тестови, серолошки PCR, брзи… да се детектираат сите кластери – потреба ни е вистинска победа на вирусот, а не политичка“, бара Мицкоски

4NEWS.mk

Боки 13 нуди 146 илјади евра за да излезе од затвор

Македонија

Мицкоски: Утре сакам да се постигне датум за избори и оваа тригодишна пандемија на Заев да заврши, но кога имаме троцифрена бројка на новозаразени тоа е невозможно

4NEWS.mk

Големиот број на болни ја одложи дебатата за избори

Македонија

„Чувството на граѓаните е дека политичарите не успеваат да го исполнат она што го ветуваат“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Гужви на пазарите, колони пред маркетите

Македонија

„Мојот мотив е да им кажам на граѓаните дека може поинаку, затоа не ветувам многу, ако погрешам од незнаење ќе се извинам“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Граѓаните револтирани за забраната – владиците на МПЦ обвинуваат за поделби помеѓу верските заедници

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Филипче: Можни се поригорозни мерки за задушница

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

Македонија

Јанева: Лежам во притвор поради Камчев, тоа е валкан играч кој мисли дека може секого да купи со пари, ама мене не

4NEWS.mk

Уапсени 7 полицајци во кратовско, правеле журка сред пандемија

4NEWS.mk

Шекеринска: Дејствијата од 2001 се далеку зад нас, најважно е дали политичарите им служат на граѓаните

4NEWS.mk

Членовите на КЗБ: Најверојатно ќе дојде време за враќање на рестриктивните мерки

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама