Поврзи се

4NEWS.mk

Домашните слави во услови на пандемија, како да се зачува традицијата, а да се остане заштитен – совети на владиката Пимен

Published

on

Успение на пресвета Богородица. Најсветиот летен христијански празник. Според вековната традиција се слави христовата мајка, со молитиви за здравје и благодет.

-Текстот продолжува по рекламата-

Според христијанскиот календар, Голема Богородица е празник со кој почнува периодот на домашните слави. До крајот на годината верниците ќе ги воздигнуваат своите светители, а традицијата налага тоа да се случува преку групни собирања.

Како до безбедно одбележување на светите заштитници во време на пандемија? Според отец Пимен, здравјето е на прво место. Традицијата треба да биде задржана, но со прилагодување на новата ситуација.

Loading...

“Ние не веруваме во Господ кој е тиранин или ситничар и кој би се налутил за избегнувањето на класичното прославување на овие слави, ниту било кој од светителите би се налутиле доколку го направиме тоа само во семејни услови”

Наместо групни собири на кои се губи суштината на славата, отец Пимен вели дека треба повеќе да се обрне внимание на нашиот однос со самиот светец. Повеќе продуховеност и возвишеност, вели свештеникот.      

“Побитно е во секој случај е да одиме во црква да го подигнеме колачот, да се помолиме за време на литургијата заедно со свештениците о оттаму да се вратиме дома да ја направиме славата во домашни услови, кога веќе имаме препораки да нема масовни собирања”

Коментарот дека стравот влегол во светите храмови, отец Пимен го оценува како неоснован. Новонастанатата ситуација бара трезвено и реално согледување. 

“Ако во нашето семејство имаме еден постар човек и ако му се случи да се зарази и почине, тогаш каква ќе биде нашата грижа на совест и ќе имаме ли покајание утре на луѓето да им кажуваме дека сепак ова не било играчка, туку сериозна работа која треба да се почитува”

Отец Пимен се надева дека токму овој страв за најблиските, но и послабите ќе ги натера верниците оваа година да ги организираат славите во најблискиот круг. Повеќе суштина, а не само форма е апелот од црквата, во време кога по здравјето ни се заканува новиот вирус.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com