Поврзи се

4NEWS.mk

ДУИ не поддржува укинување на лустрација, без решение за жртвите од комунистичкиот режим

Published

on

Нема поништување на лустрацијата додека не се најде решение за политичките затвореници од комунистичкиот режим и нивните семејства, велат од ДУИ откако вчера пропадна собраниската комисија за политички систем поради тоа што власта не можеше да обезбеди кворум токму поради тоа што не присуствуваа интегративците на Али Ахмети.

-Текстот продолжува по рекламата-

Законското решение за поништувањето на лустрацијата  во парламентот влезе како владин закон усогласен меѓу владејачките СДСМ и ДУИ, но меѓу коалициските проблеми излегоа на виделина во парламентот.  И демократската партија на Турците која исто така е дел од владејачкото мнозинство ја опструира работата на комисијата за политички систем за овој закон.

Против поништувањето на лустрацијата веќе се изјасни опозициската ВМРО-ДПМНЕ од каде најавија дека ќе ги искористат сите  механизми да го спречат донесувањето на законот со кој се поништуваат сите лустрации и се дава можност за отштета на лустрираните.  За ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе биде неправда кон сите оние кои биле жртви на претходниот режим и од соработниците на тајните служби.

Поништувањето на лустрацијата е уште едно законско решение покрај Изборниот законик и измените на законот за јазици согласно Венецијанската комисија за кое владините коалициски партнер СДСМ и ДУИ имаат разлики изминатиот месец. СДСМ веќе и на централно претседателство ја преиспитуваше коалицијата, но одлучи дека до избори нема потреба да го раскинува владиното партнерство.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ

Македонија

Колепката само симбол за новороденчињата, столарството во исчезнување, младите немаат интерес за занаети

4NEWS.mk

Позитивни на коронавирусот 36 туристи кои пристигнале во Грција, мнозинството од Србија

Македонија

Отворени галериите, музеите и библиотеките, Националната галерија ќе му мери температура на секој посетител

4NEWS.mk

Вонпарламентарните партии ги изнесоа своите ставови

Македонија

Нема лек за Ковид-19, пациентите оздравуваат – Стевановиќ: Барајте помош кај лекарот, не е срамота да бидеш болен

4NEWS.mk

Кампањата продолжува, СДСМ е во Штип, ВМРО-ДПМНЕ во Струмичко, ДУИ во Желино

4NEWS.mk

Докторката која криеше дека е заразена со коронавирус се врати на работа во Кожната клиника

Македонија

Заев: За време на коронавирус Мицкоски беше во теретана, Мицкоски: Додека јас вежбав, вие крадевте

4NEWS.mk

Двајцата насилници кои претепаа девојка во Штип пуштени на слобода

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија