Поврзи се

4NEWS.mk

Двајца заразени со корона вирус во Прилеп

Published

on

За прв пат од појавата на пандемијата денеска корона вирусот е регистриран и кај 2 лица од Прилеп. Станува збор за двајца сопружници кои се над 60 години и кои итно се префрлени на Инфективната клиника во Скопје.

-Текстот продолжува по рекламата-

Од Центарот за јавно здравје од Прилеп велат дека во овој момент се правземаат сите потребни мерки и протоколи и се контактирало со сите граѓани со кои заразените со Ковид 19 имале средби и некаков контакт.

Градоначалникот на Прилеп пак истакна дека двајцата прилепчани се во добра здравствена состојба и дека им е пружена адекватна здравствена помош. Им посака побрзо оздравување.

Loading...

„Да ги охрабрам сите оние кои имале и најмал контакт со потенцијални преносители, да се пријават за да можат надлежните здравствени работници побрзо да реагираат. Тоа се наши сограѓани. Секому може да му се случи ова. Но, мораме да бидеме крајно внимателни и одговорни, и кон себе и кон другите. Меѓутоа, да не ги стигматизираме и обвинуваме, ами да ги поддржиме и охрабриме“, истакна Илија Јованоски, градоначалник на Прилеп.

По оваа новонастаната состојба во Прилеп се заострија превентивните мерки во борбата со пандемијата. Засилени се контролите на автомобилите на сите четири влезови во градот, при што се врши дезинфекција на секое возило. Дезинфекција се вршеше и на улиците во градот, а истото ќе биде направено и во населените места. Како превентивна мерка продолжува забраната за Јавниот градски превоз, а од утре ќе биде затворен и Градскиот пазар во Прилеп.

Инаку во Прилеп во овој момент 176 лица се во самоизолација. А синоќа 2 лица заработиле кривични пријави поради нарушување на полицискиот час.

 

 

 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com