Поврзи се

4NEWS.mk

Двајца заразени со корона вирус во Прилеп

Published

on

За прв пат од појавата на пандемијата денеска корона вирусот е регистриран и кај 2 лица од Прилеп. Станува збор за двајца сопружници кои се над 60 години и кои итно се префрлени на Инфективната клиника во Скопје.

-Текстот продолжува по рекламата-

Од Центарот за јавно здравје од Прилеп велат дека во овој момент се правземаат сите потребни мерки и протоколи и се контактирало со сите граѓани со кои заразените со Ковид 19 имале средби и некаков контакт.

Градоначалникот на Прилеп пак истакна дека двајцата прилепчани се во добра здравствена состојба и дека им е пружена адекватна здравствена помош. Им посака побрзо оздравување.

„Да ги охрабрам сите оние кои имале и најмал контакт со потенцијални преносители, да се пријават за да можат надлежните здравствени работници побрзо да реагираат. Тоа се наши сограѓани. Секому може да му се случи ова. Но, мораме да бидеме крајно внимателни и одговорни, и кон себе и кон другите. Меѓутоа, да не ги стигматизираме и обвинуваме, ами да ги поддржиме и охрабриме“, истакна Илија Јованоски, градоначалник на Прилеп.

По оваа новонастаната состојба во Прилеп се заострија превентивните мерки во борбата со пандемијата. Засилени се контролите на автомобилите на сите четири влезови во градот, при што се врши дезинфекција на секое возило. Дезинфекција се вршеше и на улиците во градот, а истото ќе биде направено и во населените места. Како превентивна мерка продолжува забраната за Јавниот градски превоз, а од утре ќе биде затворен и Градскиот пазар во Прилеп.

Инаку во Прилеп во овој момент 176 лица се во самоизолација. А синоќа 2 лица заработиле кривични пријави поради нарушување на полицискиот час.

 

 

 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на Заев

Македонија

Талески: Пресудата е резултат на политички прогон и монтиран политички процес против мене

4NEWS.mk

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

4NEWS.mk

Србија/Ковид-19: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

4NEWS.mk

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот е веќе над милион

4NEWS.mk

Негативен на Ковид-19 е резултатот на бебето родено на 30-ти март на ГАК од мајка позитивна на вирусот

Македонија

Лукаревска од УЈП во „Click Plus“ ги објаснува процедурите за користење на мерките на Владата

Македонија

Ангеловска: Се соочуваме со голем предизвик, ова претставува проблем за буџетот

Македонија

Продолжува репатријацијата на затекнатите граѓани во странство, уште еден чартер лет за Берлин и Бон

Македонија

Што со работниците кои добиле отказ или понуден им е спогодбен договор? Одговара Ангеловска во #ClickPlus

Реклама