Поврзи се

4NEWS.mk

Еколошка акција на британската амбасада и екологистите во Струмица

Published

on

Амбасадата на Велика Британија и екологистите од Струмица организираа заедничка еколошка акција.

-Текстот продолжува по рекламата-

Целата беше да се испрати порака за важноста од собирањето и селектирањето на отпадот, посебно пластичниот кој претставува еден од  најголемите еколошки проблеми на глобално ниво. 

Амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј  порача дека пораката која се испраќа од овој настан е многу важна бидејќи  индивидуалниот напор на секој поединец има огромно значење во справувањето со последиците од климатските промени.

Од еколошкото друштво Планетум велат дека ваквите акции се многу значајни бидејќи преку нив учениците прво ја пренесуваат пораката до нивните врсници, а потоа и до сите во општеството. Од таму ја потенцираа  потребна од поголема едукација бидејќи состојбата во природата покажувала дека граѓаните се уште не ја знаат штетноста од самиот отпад.

Покрај еколошката, денешната акција има и своја хумана димензија. Собраната пластика ќе биде продадена откупните пунктови кои собираат пластичен отпад, а средствата од продажбата донирани на лица со посебни потреби.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД ШТИП: Момчиња тепаат девојка, МВР најави најстроги санкции

4NEWS.mk

Почина најстариот брат на Борис Трајковски- Мојсеј Трајковски

4NEWS.mk

Австралиски научници открија: Лек против вошки го убива вирусот Ковид-19

4NEWS.mk

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

4NEWS.mk

Бил Гејтс предлага три чекори за справување со новиот коронавирус

Македонија

Спасовски: 250 илјади вработени можат да добијат минимална плата од 14.500 денари за април и мај

4NEWS.mk

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Македонија

Што доколку добивте отказ или договор за спогодба на работа? Одговара Ангеловска во „Click Plus“

4NEWS.mk

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

4NEWS.mk

Северна Кореја тврди дека нема ниту еден случај на Ковид-19

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com