Поврзи се

4NEWS.mk

Експерименталната терапија против коронавирус од денеска во употреба

Published

on

Двајца заболени од коронавирус почнаа да ја добиваат експерименталната терапија комбинација на лек против маларија и антибиотик. Министерот за здравство информираше дека на сите заразени со Ковид 19 во Македонија најпрво ќе им бидат направени кардиолошки испитувања односно ЕКГ по што лекарите ќе утврдат дали ќе можат да го примаат лекот за да немаат контраиндикации.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Апелирам и молам сите граѓани ова да не го прават. Дури и сите дијагностицирани пациенти со тешка и средна клиничка слика не се погодни за оваа терапија. Ова е оф лејбл терапија, но се дава зашто дава добри резултати, изјави Венко Филипче, министер за здравство.

Комбинираната терапија ќе се дава само во болнички услови, а Министерството за здравство веќе прави план како таа да биде достапна и за лицата кои се на домашно лекување, а ги исполнуваат условите за што ќе биде организиран посебен транспорт до соодветната здравствена установа.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Србија/Ковид-19: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

4NEWS.mk

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот е веќе над милион

4NEWS.mk

Негативен на Ковид-19 е резултатот на бебето родено на 30-ти март на ГАК од мајка позитивна на вирусот

Македонија

Лукаревска од УЈП во „Click Plus“ ги објаснува процедурите за користење на мерките на Владата

Македонија

Ангеловска: Се соочуваме со голем предизвик, ова претставува проблем за буџетот

Македонија

Продолжува репатријацијата на затекнатите граѓани во странство, уште еден чартер лет за Берлин и Бон

Македонија

Што со работниците кои добиле отказ или понуден им е спогодбен договор? Одговара Ангеловска во #ClickPlus

Македонија

„Компаниите може да ги пратат работниците дома и да им исплаќаат 50% од платата“, вели министерката за финансии

Македонија

Министерката и заменичката за финансии ги споило коронавирусот, претходно само неколку пати се состанувале

Македонија

„Не е разбрана добро мерката што ја презентираше Мицкоски“, смета Кочоска

Реклама