Поврзи се

4NEWS.mk

Експертите поделени- дали без закон работењето ќе биде законско?

Published

on

Различно гледиште од експертите по кривично право за Законот за Јавно обвинителство.

-Текстот продолжува по рекламата-

Пропаѓањето на синоќешните преговори не е изненадувачко, смета професорот Калајџиев. За него, погубно е да политичарите врз основ на нивните интереси, но и без присуство на стручни лица, да решаваат вакви крупни прашања од правниот поредок.

Калајџиев убеден дека евентуалното решение за Законот нема да биде одржливо.

“Во принцип не прифаќам за важни институции за правниот поредок да се договараат политичките елити, кои и самите се инволвирани во корупција. Не е и нивна сфера на интерес…”

Различен став од Калајџиев пласира академикот Камбовски. Правниот систем не дозволува вакуум, а настанатата ситуација се решава со примена на основниот Закон за Јавно обвинителство.

Прв потег треба да биде избор на нов Јавен обвинител.

“Доколку Собранието не го усвои Законот до 15-ти септември, до кога трае мандатот на СЈО, тогаш на сила стапува постоечкиот Закон за Јавно обвинителство. Единствено решение е веднаш да почне постапката за избор на Јавен обвинител”

Своите различни толкувања за новиот Закон за Јавно обвинителство Камбовски и Калајџиев имаа можност да ги пренесат на министерката Дескоска, при консултациите во Правда околу неговото изготвување.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ приморано гласале за „Северна“, во НАТО нема веќе да ја игнорираат придавката, а ќе се борат против корупцијата

4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

Патеките и летниковците на велешко езеро „Младост“ од годинава секојдневно ќе се одржуваат

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

Премиерот бара разрешување, Царовска молчи, Мизрахи вели не добила буџет од Владата за промена на таблата

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com