Поврзи се

4NEWS.mk

Емилија Динева замина, но спаси три животи – прва трансплантација на срце во Македонија

Published

on

Згасна животот на Емилија Динева но нејзиното срце продолжи да чука. Хероината од Дојран и нејзиното семејство спасија три човечки животи. За прв пат во историјата на клиниката за Кардиологија успешно е извршена трансплантација на срце. По 6 часа операцијата заврши со отчукување на највиталниот орган кој му даде втора шанса за живот  на 54 годишен пациент.

-Текстот продолжува по рекламата-

Големата загуба семејството Диневи одлучиле да ја претворат во шанса за нов живот. Градоначалникот на Дојран кој е и прв сосед на донорот  веќе размислува како општината ќе се одолжи за овој хуман подвиг на семејството.

Пациентот е во стабилна состојба и е во фаза на опоравување. Неговиот син Васил очекува наскоро да се сретне со својот татко и заедно да се запознаат со хуманото семејство Диневи. За неговиот родител лекарите долго време се грижеле и ова е втор пат како му го спасуваат животот.

Лекарски тим од сите државни но и приватни клиники остана буден во текот на целата ноќ и успешно ја завршија трансплатацијата на срце. Д- р Маја Мојсова национален координтор на тимот изрази голема благодарност до семејството кое и покрај огромната загуба  се согласило да спаси други човечки животи. 

Во тек се и две трансплатации на бубрег од истиот донор. Пациентите кои добија нови органи се избрани од националната листа според медицински утврдени критериуми за совпаѓање кои ги изготви министерството. 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Здружението на медицински лица „За нас“ упати апел до граѓаните да се придржуваат до мерките

Македонија

СДСМ и ДУИ „за“ избори на 5 јули – ВМРО-ДПМНЕ го нарекува „лудост“

4NEWS.mk

Итно е потребна крв од групата А негатив за момче

Македонија

Ганиу: Вчера имав контакт со лице кое било позитивно, денеска се тестирав на коронавирус, резултати утре – сега сум во самоизолација

4NEWS.mk

Османи: Зголемениот број на заразени не е поради отворањето на џамиите

Македонија

Дијареа, омалаксаност и губењето на мирис и вкус – симптоми на коронавирус

4NEWS.mk

Ганиу ги очекува резултатите за корона тестот по денешното тестирање

Македонија

Османи: Ги поттикнувам граѓаните да ги споделуваат соствените искуства, така ќе помогнат на другите да внимаваат повеќе

4NEWS.mk

Фатмир Битиќи во самоизолација, по средба со Лукаревска

Македонија

Ганиу: Не може само Чаир да се изолира, ние сме артерија за поврзување со Бутел и Шутка

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Почина здравствен работник од КОВИД-19 во Македонија

4NEWS.mk

Пешак почина по удар од автомобил во Скопје

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама