Поврзи се

4NEWS.mk

ЕУ денеска ги отвора границите, примената е во надлежност на секоја земја членка

Published

on

 Советот на ЕУ ја усвои препораката за укинување на привремените ограничувања за патување во ЕУ за граѓаните на 15 држави од целиот свет, но, исто така, предупреди дека примената на оваа препорака е исклучиво во надлежност на земјите-членки.

-Текстот продолжува по рекламата-

Советот на ЕУ потенцира дека препораката нема законски карактер и дека земјите-членки се „одговорни за спроведување на содржината на препораката“, што практично значи дека на граѓаните на 15-те земји на списокот автоматски и под исти условите не им е дозволен влезот во сите земји-членки на ЕУ.

„Земјите-членки можат, на транспарентен начин, постепено да ги зголемуваат патните ограничувања само за наведените земји. Тие не треба да решаваат да ги укинат патните ограничувања за оние земји што не се на списокот пред да се постигне координиран договор“, се наведува  во соопштението на Советот на ЕУ.

Ова практично значи дека на граѓаните на државите на списокот автоматски и под истите услови не им е дозволено да влезат во сите земји-членки на ЕУ.

Чешка веќе сооопшти дека ќе ги отвори своите граници само за осум земји од оваа листа, а за Србија и Црна Гора дури и „без ограничувања“, односно без тестови и карантин.

Од друга страна, Германија допрва треба да одлучи дали и под какви услови ќе дозволи влез на граѓаните од државите од „договорениот список“.

На списокот на земји што од денеска ќе им бидат отворени границите за влез во ЕУ се Србија, Црна Гора, Алжир, Австралија, Канада, Грузија, Јапонија, Мароко, Нов Зеланд, Руанда, Јужна Кореја. , Тајланд, Тунис, Уругвај и Кина.

Советот на ЕУ потенцира дека овој список ќе се ажурира на секои две недели во согласност со најновите епидемиолошки податоци.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија