Поврзи се

4NEWS.mk

Европските земји воведуваат построги мерки, бројот на новозаболени од КОВИД-19 забразно расте

Published

on

Забазaно расте бројот на новозаболени и починaти од ковид 19 во регионот и Европа. Бугарија пријави рекорден дневен број на починати –  23-ца  во изминатите 24 часа со што вкупниот број на жртви во таа земја достигна 915 лица. Најголем број починати во еден ден вчера пријави и Црна Гора. Нов дневен рекорд по бројот на заразени регистрирааа Русија, Полска, Чешка. Бројките се лоши и во Франција, Велика Британија, Белгија, Холандија и Германија. Нови  епидемиолошки мерки од утрово има во голем број европски држави. Италија воведе органичување на приватни собири, Белгија го врати полицскиот час во две покраини,  а  Чешка од утре ги затвора рестораните и баровите, а за основците воведува он лајн настава.

-Текстот продолжува по рекламата-

Доналд ТРамп  е повторно тестиран за ковид  и резултатите покажааа дека е негативен. Американскиот претседател повеќе не е заразен. Соопштението од лекарот во Белата куќа Шон Конли дојде пред самиот старт на предизборниот митинг на Трамп во Флорида. Пред приврзаниците, повеќето без маски, Трамп еуфорично зборуваше за неговата победа над корона вирусот. Изборите за претседател на САД ќе се одржат на 3-ти ноември. Можноста за предвремено гласање досега ја искористија 10 милиони американски гласачи инфомрира американксиот Проект за избори на Униврзитетот во Флорида.  

Продолжуваат судирите во Нагорно Карабах, Ерменија и Азербејџан се обвинуваат мегу себе за кршење на примирјето постигнато со посредство на Русија. Договорот за прекин на огнот постигнат во Москва на 10-ти октомври требаше да им овозможи на етничките ерменски сили и Азербејџан да разменуваат затвореници и тела на војници и цивили убиени за време на двенеделните борби.

Фото за вовед: 
Видео: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com