Поврзи се

4NEWS.mk

Фирма на Македонец во Бугарија внесувала сомнителен отпад од Италија

Published

on

Софиска фирма на Двајца Македонци Блаже Игнатовски и Горан Ангелов   се најде под истрага на бугарските власти поради увоз на  сомнителен отпад од Италија.

-Текстот продолжува по рекламата-

Се работи за компанијата  Блацион регистрирана во Буграија, во која содружници се и двајца италијански државјани. Испраќачот е фирмата „Дентиче Пантелоне” од италијанскиот град Авелино.

Отпадот во 25 контејнери пристигнал  во пристаништето Варна на 9 октомври. Според законот  фирмата увозник во рок од 90 дена требала да ја насочи пратката за царинење и достава или за реекспорт, но кога тоа не се случило реагирала Царината. При прегледот на контејнерите утврдено е дека содржината на отпадот не  е соодветна со докумнтите од декларациите.

Loading...

Управителот Блаже Игнатовски за Сител вели дека во пратките нема ништо сомнително. Очекува тоа да се потврди и со истрагата на бугарските власти и анализата од експертите.

Содружник но не и управител во оваа фирма е Горан Ангелов , директор на депонијата Дрисла.

Во истрагата се вклучени обвинителството, царината и екоинспекцијата во Варна. Според бугарските медиуми засега нема приведени лица, но се бара соработка од македонските и италијански за разрешување на случајот.

Бугарското обвинителство поведе истрага под сомневање  за незаконско  управување со отпадот.  

Во мегувреме  истрага се води и против бугарскиот министер за животна средина, Нено Димов. Тој беше во притвор поради увоз на отпад и рестрикција на вода во градот Перник. Европските медиуми пренесуваат дека во тек е и операција италијанската полиција против  сицилијанската мафија  која наведуваат дека прави милионски бизнис со сторнирање на токсичниот отпад во  Бугарија.

 

 

 

 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Владата даде зелено светло за изградба на пруга до Албанија

Македонија

Новинари ќе бараат отштета до 200.000 евра за прислушување – демант стигнувал уште пред објавена вест

Македонија

Во Брисел средба Димитров и Вархеј – разговарале за идните чекори до почетокот на преговори со ЕУ

4NEWS.mk

Грантови за уште 31 фирма преку Фондот за иновации

Македонија

Кротката убавица Бојана, покажа дека е лавица и го победи карциномот

4NEWS.mk

Заев со писмо до Вартоломеј: Православниот народ во нашата земја заслужува црковна независност и автокефална МПЦ-ОА

Македонија

Заев: Замениците министри посветено ќе работат – ВМРО-ДПМНЕ најави дека нема да гласа за изборот на замениците

4NEWS.mk

Собраниска расправа за избор на замениците-министри во Владата

Македонија

Заев со писмо до Вартоломеј: Православниот народ во нашата земја заслужува црковна независност и автокефална МПЦ-ОА

4NEWS.mk

Театрите, кината, операта и балетот ќе работат според Протоколот за организирање настани

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

4NEWS.mk

Ѓоргиев за Сител: Архивите откриваат дека Гоце бил и Бугарин и Македонец

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com