Поврзи се

4NEWS.mk

Формирана Комисија што ќе ги проценува условите за настава со физичко присуство

Published

on

Владата денеска на седница назначи членови на Комисија која ќе дава мислење дали одредено училиште според епидемиолошката состојба ги исполнува условите за настава со физичко присуство во училишните објекти односно ќе разгледува поднесени барања од општината или основачот на училиштето.

-Текстот продолжува по рекламата-

Владата ги назначи Елена Ивановска од Министерство за образование и наука, Ѓорги Тасев од Канцеларијата на Претседателот на Владата и прим. д-р Гордана Кузмановска од Министерството за здравство.

Во сите училишта кои ќе обезбедат услови за безбедно физичко присуство на учениците, наставата ќе може да почне во објектите, соопшти денеска министерката за образование и наука Мила Царовска.

Loading...

Владата на седница ја разгледа и усвои Информацијата на МОН за реализација на наставата во основните и средните училишта во учебната 2020/2021 година и го усвои Планот за одржување на наставата во основните и средните училишта.

Согласно Планот, Владата ги усвои и протоколите за реализација на воспитно-образовниот процес со физичко присуство на учениците во новата учебна година, како и Алгоритам за постапување во училиштата во случај да се појави ученик со симптоми, сомнителен/позитивен на КОВИД-19. 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

УЕФА дозволи навивачите да се вратат на трибините

Македонија

Кога на кафе во Приштина без ПЦР тест?! Поделеност меѓу владините министри за отворање на границите

4NEWS.mk

Венко Филипче за Сител: Од ноември можно зголемување на број на класови со физичко присуство

Македонија

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

4NEWS.mk

Под посебни епидемилошки мерки, почна учебната година во Црна Гора

Македонија

Захариева: Добрососедските односи се критериум за членство во ЕУ, прашањето за Гоце Делчев мора да се реши

4NEWS.mk

Крводарителска акција со граничната полиција во Делчево

Македонија

Заев следната недела на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

4NEWS.mk

Најмалите ученици тргнаа на настава, но без ветената целодневна и со посебни протоколи

Македонија

Од огнено оружје повреден 16-годишник, приведен негов врсник

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com