Поврзи се

4NEWS.mk

Гевгелија воведува локални мерки против КОВИД

Published

on

Секојдневните нови случаи на Ковид-19 го вклучија алармот во Гевгeлија. За да се спречи ширењето на вирусот, покрај мерките донесени од страна на Владата општината воведува и дополнителни, на локално ниво. Покрај зачестените контроли на сите инспекциски служби, општинскиот кризен штаб одлучил да се воведат и посебни мерки на одредени локации каде има голема фреквенција на луѓе. Врз основа на тоа, од утре пазарот во Гевгелија ќе работи на посебен начин и само со еден влез, наместо со досегашните три.  Во координација со свештениците посебни мерки ќе бидат воведени и на градската капела, а продолжува и интензивната дезинфекција на јавните површини. Градоначалникот најавува  строги санкции за сите кои нема да ги почитуваат мерките.

-Текстот продолжува по рекламата-

,,Ќе бидеме ригорозни. Таков е заклучокот на кризниот штаб. И во казнувањето и во надгледувањето на строгото почитување на протоколите, без исклучок за сите и во градот и во населените места. Секаде каде што ни укажаа и директорот на болницата и епидемиологот, како целни групи, како потенцијални кризни жаришта сето тоа ќе биде исконтролирано од страна на тим кој ќе има оперативен план да дејствува.,, вели Сашко Поцков – градоначалник на Општина Гевгелија

Анализите на гевгелискиот кризен штаб покажале дека главна причини за зголемениот број на новозаразени е непочитувањето на мерките, пред се од страна на младите.До сега во центарот јавно здравје во Гевгелија се регистрирани 202 случаи на Ковид-19. Во моментов, 92 од нив се активни.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Бројот на потврдени случаи на коронавирусот во светот е близу 45 милиони

4NEWS.mk

Ќе доцни исплатата на повратот на „Викенд без ДДВ“

Македонија

Смогот ја зголемува смртноста од коронавирус за 15 отсто

4NEWS.mk

Истражувањето на невладиниот сектор открива поразителни резултати

Македонија

ФОТО: Погледнете како во моментов изгледа Скопје гледано од Водно

4NEWS.mk

За жена од Скопје итно потребна крвна плазма од КОВИД излекуван пациент, нејзините деца апелираат за помош!

Македонија

Караџовски: 10-тина лица се починати на пат, влез или при хоспитализација на Инфективна – заболените доцна доаѓаат

4NEWS.mk

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска позитивна на Ковид-19

Македонија

„Ако некој има три чисти да разговара со нас, нека повели утре на Комисија за заразни болести“, повика Караџовски

4NEWS.mk

Ејми Кони Берет избрана за судијка на Врховниот суд

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com