Свет
19,137,739
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 08:35 08:35
Македонија
21,728
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 08:35 08:35
Македонија
1,847
Вкупно починати
Updated on 04/12/2020 08:35 08:35
Македонија
41,656
Вкупно оздравени
Updated on 04/12/2020 08:35 08:35

Главниот кризен штаб го изготви акцискиот план

Заврши состанокот на главниот кризен штаб во ЦУК.

По вчерашната одлука на Владата за прогласување на кризна состојба на целата територија на државата во траење од 30 дена итно беше свикан главниот штаб од страна на директорот на ЦУК Стојанче Ангелов. 

loading...

Како што беше најавено денес беше одржана и втората седница се донесе акцискиот план, притоа на основната верзија има одредени работи коишто се значајни.

– Ние ќе работиме можеби споредна улога во ситуацијава, која ќе биде многу значајна за јавноста и на јакнење на јавната свест за да граѓаните сфатат дека се работи за една опасна болест со тоа што ќе бидат вклучени и претставници од невладиниот сектор, кои ќе бидат определени од советот на Владата за соработка со невладини организации, изјави за Сител Ангелов.

Ангелов додава дека армијата ќе и асистира на МВР, но и ќе им помага и на здравствените установи онаму каде што е најпотребна. Во овој случај кога е прогласена кризна состојба армијата има право да презема одредени дејствија во делот на обезбедувањето.

– Акцискиот план треба да се разгледа од страна на управувачкиот комитет пред да стапи на сила, вели Ангелов.

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Италија забрани патувања од 21 декември до 6 јануари

Италијанската Влада денеска соопшти дека воведува забрана за патувања за време на новогодишните празници, со цел да се обиде да спречи ширење на коронавирусот,...

Нема друга болест досега, при боцкање, крвта да не тече низ иглата, вели Филипче

Еден факт кој досега не познат за ниту една болест е тоа што кај ковид пациенти крвта може толку да е згручтена...

Беспилотно летало влезе во петтиот реактор во Чернобил

Беспилотно летало наречено „Елиос 2“ првпат по 33 години влезе во петтиот реактор на нуклеарната централа во Чернобил. Леталото припаѓа на компанијата „Флајабилити“ (Flyability), а...
Skopje
overcast clouds
8.3 ° C
11 °
5.6 °
71 %
6.7kmh
90 %
Fri
10 °
Sat
12 °
Sun
14 °
Mon
11 °
Tue
11 °