Свет
18,422,927
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 16:21 16:21
Македонија
21,519
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 16:21 16:21
Македонија
1,699
Вкупно починати
Updated on 29/11/2020 16:21 16:21
Македонија
37,505
Вкупно оздравени
Updated on 29/11/2020 16:21 16:21

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

22 Октомври 2017-ТА, Македонија и Бугарија за прв пат заеднички ја чествуваат и Битката кај Страцин. Само неколку месеци по потпишувањето на договорот за добрососедство овој датум се издвојува како еден од многуте  кој ги спојува двата народи. Една година подоцна градоначалинкот на Куманово добива и орден за 100 годишнината од првата светска војна лично потпишан од бугарскиот вицепремиер Каракачанов. Но по неговите последни изјави, Димитриевски вели дека овој орден денеска за него  нема значење.

Димитриевски очекува Македонија да излезе како победник од спорот со Бугарија и покрај секојдневните закани кои доаѓаат оттаму за вето на стартот на преговорите.

loading...

Оваа година Димитриевски вели дека за прв пат не бил поканет на заедничкото одбележување на битката кај Страниц која ја организираат македонски и бугарски ветерани, откако во 2018 та реагирал на националистичкиот говор кој го одржал член на бугарскиот архив.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Фотографиите од мојата спална соба се земени со методи на КГБ

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ истакна дека е мета на напади поради неговата борба против олигарсите, неговиот...

Руски воен авион Су-27 пресретна американски извидувачки авион РЦ-135

Руски воен авион Сухои 27 над Црно Море вчера пресретна американски извидувачки авион РЦ-135, соопшти рускиот Национален одбранбен контролен центар. Според Центарот руските радари детектирале...

Слета на пистата во Тузла за да ја запроси – пријателите поставија димни бомби, a таа рече да!

Еден млад претприемач од Тузла, Семир Алиќ, подготви луксузен и ненадеен предлог за девојчето. Во планот му помогнале пријатели, а девојчето, сега свршеница,...
Skopje
few clouds
8 ° C
8 °
8 °
52 %
0.5kmh
20 %
Sun
8 °
Mon
6 °
Tue
4 °
Wed
7 °
Thu
9 °