Поврзи се

4NEWS.mk

Грција ќе биде меѓу првите европски земји што ќе ги повлече пластичните производи за еднократна употреба

Published

on

Целта е Грција да биде една од првите земји во Европската Унија што ќе ја повлече пластиката за еднократна употреба, усогласувајќи се со директивите од унијата, изјави министерот за животна средина и енергија на Грција Костис Хаѕидакис, презентирајќи го предлог-законот за намалување на последиците од одредени пластични производи врз животната средина, согласно европските упатства, јави дописничката на МИА од Атина.

-Текстот продолжува по рекламата-

Паралелно, Министерството заедно со невладина организација започнува кампања „Грција без пластика за еднократна употреба“.

– Секоја година во Грција се продаваат две милијарди пластични шишиња со безалкохолни пијалаци и вода и повеќе од 300 милиони пластични чаши за кафе. А последицата од сето ова е 50 отсто од отпадот во морето е пластика за еднократна употреба. Јасно е дека проблемот со загадувањето со пластика не е во сферата на имагинацијата, туку е реалност за која се потребни сеопфатни мерки, со реални цели и учество на сите во заедничкиот напор, рече министерот за животна средина и енергија на Грција.

Европските упатства предвидуваат од јули следната година да се забрани продажбата на пластични производи за еднократна употреба како што се: прибор за јадење, чинии, сламки, чаши, производи од стиропор, контејнери за храна од стиропор, стапчиња за уши и слично, а забраната во Грција ќе почне шест месеци порано во јавниот сектор, за како што рече Хаѕидакис, „да му покажеме на светот дека ние го правиме првиот чекор, а зборовите се усогласени со праксата“.

Освен европските упатства, Грција ќе воведе и дополнителни мерки на национално ниво, како што е такса за заштита на животната средина од почетокот на 2022 година, но и санкции и казни за прекршувачите.

За да се намали употребата на пластични шишиња со вода од јули следната година ќе се постават јавни чешми на спортските терени и детските игралишта.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Македонија

Богојески од Аеродром: Гласот за 10-ка е за искористување на нашата последна шанса за достоен живот

4NEWS.mk

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

4NEWS.mk

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Македонија

Ветувања за застапеност во приватниот сектор – Висар Адеми: Најнепромислени изјави што сум ги слушнал досега

4NEWS.mk

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Македонија

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците заедно да работат за оваа држава

4NEWS.mk

САД забележаа нов дневен рекорд на новозаболени, државите донесуваат строги мерки и казнуваат за неносење маски

Македонија

Заев на средба со лозари во Неготино

4NEWS.mk

Инспекторите излегоа на терен по новите труења, но сендвичарницата „Гранд Бургер“ не работи

Македонија

Заев: Му понудив заедничка Влада на Мицкоски

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

На Јутјуб објавена нова „бомба“ за Зоран Заев

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат притисок и поткуп на гласачи

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

Македонија

ДИК го усвои протокол за гласање, ако не носите маска и ракавици нема да може да гласате

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија