Поврзи се

4NEWS.mk

И денеска рекорд на нови случаи од Ковид-19 – Европа ги затега мерките

Published

on

Денешната црна ковид статистика со 535 новозаразени и 6 починати го вклучи алармот кај здравствените власти. На утрешниот состанок на Комисијата за заразни болести главна тема ќе биде воведување на дополнителни рестрикции кои треба да го спречат ширењето на вирусот. Министерот Филипче вели засега е рано од полициски час, иако епидемиолози најавија дека ќе побараат вакви мерки.

-Текстот продолжува по рекламата-

– На утрешниот состанок ќе дискутираме за тоа дали се потребни дополнителни рестрикции од коишто се сега во сила. Тоа би вклучувало рестрикција во јавниот превоз, ограничување на работата на угостителските објекти и одредени економски субјекти, компании. Дел од мерките може да се таргетирани во некои општини, некои може да важат на територијата на целата држава, изјави Венко Филипче.

Филипче попладне во Министерството за здравство ги викна и директорите на болниците кои третираат пациенти со Ковид. Вели засега места има иако последните денови има голем број на приеми, но направиле органзиација кој како ќе ротира во модуларната болница која е подготвена за хоспитализација на болни. Колку капациентите ќе бидат доволни не се знае, а на Инфективна во моментот имаат слободни уште 5 кревети. Велат дека покрај приеми имаат и отпуштања на излечени, но признаваат дека состојбата во државата е загрижувачка.

– Имаме 95 хоспитализирани, модуларната е подготвена, секако ние и отпуштаме излечени и се надеваме дека така се ослободуваат места за нови приеми. Секако дека е алармантна состојбата, кој може да издржи со вакви бројки на заразени, вели др. Милена Стевановиќ, директор на Клиника за Инфективни болести.

Во модуларната болница има 70 кревети и по незјиното исполнување следна е детската болница во Козле каде повторно ќе примаат и возрасни со Ковид 19. На инфективните одделенија низ државата, пак, голем број директори веќе реагираат дека немаат каде да ги згрижат тешко болните, а бараат и дополнителен кадар. Реагираат и матични лекари кои велат дека нема термини за терстирање на сомнителни пациенти.

За од наредната недела Филипче најави и брзи тестови кои ќе треба да помогнат во дијагностиката.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

„Затнат нос и главоболка се најчести први симптоми на коронавирус“, објаснува Софијанова во ClickPlus

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледа моментот кога силниот земјотрес го потресе Измир

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Филипче за хаос – Филипче: Со кој образ обвинувате, оставивте огромни долгови

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

Македонија

Брзите тестови за коронавирус стигнаа во Македонија

Македонија

Мицкоски: Нема изговори, ниту трпение, ако не знаат како, нека си ги спакуваат куферите, доста Македонија ги губи своите чеда

Македонија

Снаа нападнала свекрва во Ресен

Македонија

Двајца пратеници од СДСМ и еден од ДУИ поднесоа оставки!

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com