Поврзи се

4NEWS.mk

Има ли решение за блокираните сметки на вкупно две третини од фирмите во земјава?

Published

on

Повеќе од една третина од фирмите во земјава се со блокирани сметки. Според последниот извештај на Народната банка во месец јуни блокирани биле сметките на 25.603 правни лица, односно речиси 34% од вкупниот број активни фирми во земјава.
Експертите и бизнис заедницата велат дека Ковид кризата само дополнително ја влошила состојбата, но проблемот со ликвидноста на фирмите е нешто што се провлекува со години наназад.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Тоа е една компилација од проблеми или начин на функционирање. Во последно време кризата го донесе своето, многу компании се затворија и имаат намера да затвараат. Меѓутоа, исто така, има еден друг проблем. Гледате дека таа бројка постојано се провлекува низ години на блокирани фирми и сметки, а тоа значи дека тоа е начин и стил на функционирање”, вели Миле Бошков, претседател на Бизнис конфедерацијата на Македонија.

„Ликвидноста на фирмите не е акутен, туку хроничен проблем на македонската економија. Појавата на пандемијата и Ковид-19 кризата само дополнително го зголеми притисокот на компаниите. Она што на Македонија и треба дефинитивно е промена на економскиот модел и дефинитивно пробивање на странски пазари”, вели Зоран Ивановски, универзитетски професор.

Loading...

Ставот на експертите и стопанствениците е дека за подобар бизнис амбиент, а со тоа и поголема ликвидност на фирмите, потребни се системски реформи, законски измени, но и државна помош за освојување на странски пазари.

„Тоа е системска работа, мора да разговараме и за законот за трговски друштва, потоа нерегистрираната или сивата економија, како ќе го решаваме тој проблем и исто така, околу одговорноста на управителите и сопствениците на компаниите, односно одговорноста на друштвата со ограничена одговорност како би можеле да бидат сигурни за останатите економски оператори на пазарот”, вели Миле Бошков од Бизнис конфедерацијата.

„Jасно е дека Македонија е мала и отворена економија и само во таков глобален амбиент компаниите ќе може да дојдат до израз. За таа цел можеби треба да размисли и Владата за дополнителни пакети мерки не само за поддршка, туку и за своја активност, сè со цел за отварање на други економски пазари, затоа што факт е дека ликвидноста на домашниот пазар е недоволна и предизвикува сериозни финансиски контракции кај економските оператори. Значи, ова е проблем кој бара структурни и системски мерки за да тече полесно бизнисот, а за тоа требаат повеќе пари, кои што македонските компании во овој момент сè уште ги немаат”, вели Зоран Ивановски, универзитетски професор.

Ликвидноста на македонските фирми дополнително ќе биде ставена на тест во наредниот период, особено затоа што корона кризата беше причина за најлошиот квартален економски раст на земјава во последните неколку децении, од -12,7%. Експертите и бизнис заедницата очекуваат неселективни владини мерки, што ќе помогнат за што поскоро заздравување на економијата.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Физички напад и грабеж во Скопје

Македонија

21 век, а струшки села без вода за пиење – Жителите разочарани: „Полошо може да биде, подобро не“

4NEWS.mk

Речиси еден милион починати од корона вирусот во светот

Македонија

Кичевци протестираа со возила против поскапувањето на струјата

4NEWS.mk

Струмичките археолози трагаат по изгубените средновековни населби

Македонија

Што прави градоначалникот на Бутел? – Многу вети, а сите работи заглавија!

4NEWS.mk

Задоволни ли се синдикатите и бизнис заедницата од новите мерки за помош?

Македонија

Нови 470 милиони евра за четвртиот пакет – премиерот Заев го претстави новиот пакет со 31 поединечна мерка

4NEWS.mk

Враќање 100% од ДДВ-то за купените македонски производи на потрошувачите за викендот без ДДВ

Македонија

Заев ветува дека новиот план ќе биде еднаков за сите! – Субвенции за плати има, бидејќи има дискриминација?!

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Кротката убавица Бојана, покажа дека е лавица и го победи карциномот

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com