Поврзи се

4NEWS.mk

Иранските приходи од нафта за осум години од 120 опаднале на 20 милијарди долари

Published

on

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска изјави дека иранските приходи од нафта во последните осум години се намалени од 120 милијарди на 20 милијарди долари, пренесе Анадолија.

-Текстот продолжува по рекламата-

Според иранската агенција ИРНА, Рохани во говор во Техеран кажа дека неговата земја се соочува со строги санкции.

-Се соочуваме со економски санкции што ретко се гледаат во светската историја. Иако нашите приходи од нафта во 2011 година беа 120 милијарди долари, минатата година се спуштија на околу 20 милијарди долари. Ова јасно покажува колку е тешко во нашето општество, рече иранскиот претседател.

Loading...

Тој, исто така, рече дека е потребно сите да се посветат на домашното производство.

Американско-иранските односи се влошија во 2015 година откако Доналд Трамп донесе одлука да ги повлече САД од Меѓународниот договор за иранската нуклеарна програма и да ги обнови санкциите за Техеран.

Тензиите во американско-иранските односи ескалираа во јануари со американскиот воздушен напад во Багдад во кој беше убиен иранскиот генерал Касем Сулејмани. Иран одговори со ракетни напади врз две американски бази во Ирак. 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com