Поврзи се

4NEWS.mk

Искршена новата тројазична табла на Државниот архив во Струмица

Published

on

Испрскана со бел спреј и искршена, вака вработените во подрачното одделение на државниот архив во Струмица утрово ја затекнале таблата на која стои името на институцијата.

-Текстот продолжува по рекламата-

Новата табла била поставена пред една недела, а на неа називот на архивот бил напишан на три јазици, македонски, албански и англиски. Кога точно се случил вандалскиот чин не е познато,  но се претпоставува дека е  за време на викендот бидејќи во петок до завршувањето на работното време таблата била неоштетена.  Никој од оваа институција или пак од соседите од околните куќи  денеска не сакаше за настанот да коментира пред камера.

Раководителот на архивот во Струмица Горан Колевски на средбата со дел од новинарите информираше дека во петок до 16 и 30 часот до кога им трае работното време таблата била во состојба во која што била поставена пред една недела. Денеска кога пристигнале на работа забележале дека истата е ишарана со спреј и искршена. Веднаш ги известиле СВР Струмица кои по пријавата излегле на терен и извршиле увид на местото на настанот, а ги информирал и надлежните во државниот архив.

Инаку искршената табла на архивот во Струмица не е единствениот вандалски чин викендов. Вчера од засега непознат сторител беше искршен дел од урбаната опрема на градскиот плоштад и едно дрво.

 

 

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД ШТИП: Момчиња тепаат девојка, МВР најави најстроги санкции

4NEWS.mk

Почина најстариот брат на Борис Трајковски- Мојсеј Трајковски

4NEWS.mk

Австралиски научници открија: Лек против вошки го убива вирусот Ковид-19

4NEWS.mk

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

4NEWS.mk

Бил Гејтс предлага три чекори за справување со новиот коронавирус

Македонија

Спасовски: 250 илјади вработени можат да добијат минимална плата од 14.500 денари за април и мај

4NEWS.mk

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Македонија

Што доколку добивте отказ или договор за спогодба на работа? Одговара Ангеловска во „Click Plus“

4NEWS.mk

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

4NEWS.mk

Северна Кореја тврди дека нема ниту еден случај на Ковид-19

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com