Свет
18,474,014
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 19:21 19:21
Македонија
21,519
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 19:21 19:21
Македонија
1,699
Вкупно починати
Updated on 29/11/2020 19:21 19:21
Македонија
37,505
Вкупно оздравени
Updated on 29/11/2020 19:21 19:21

ИВЗ тврди дека власта врши притисок врз имами, полицискиот час нема да ја спречи рамазанската молитва в недела

ИВЗ ќе поднесе кривична пријава против полицијата која вршела притисок врз верски служители а за случајот се пожалиле во владата но и кај сите амбасадори во земјава. Заканите до оџите биле упатени од полицајци во текот на вчерашниот ден откако ИВЗ соопшти дека без разлика дали ќе има полициски час тие ќе одржат намаз за Фитер Бајрам за верниците. Од одборите на џамиите веќе се поднесени изјави а ИВЗ остро реагираше дека на овој начин се кршат основните принципи на секуларна држава.

Полицајци во цивил им вршеле притисок на имами и џамии главно во Скопје и Тетово да не ја одржуваат молитвата во недела.

loading...

Верниците кои денеска беа на „џума“  последната петочна молитва пред празникот Рамазан Бајрам велат дека ќе ги почитуваат насоките на властите но голем дел од нив ќе дојдат на молитвата.

Имамот Исмаили на џамијата Иса Бег вели ќе служат намаз за Фитер Бајрам, нему лично не му извршиле притисок но се жалеле негови колеги од џамии во Бутел, Шуто Оризари Карпош и други населби. Намазот ќе трае многу кратко а на верниците им порача да се воздржат од традиционалното одење по гости со баклава.

Од МВР тврдат дека се работи за редовна полициска активност на полицијата за доследно спроведување на мерките на Владата.

Такви превентивни акции секојдневно правиме и пред пазари и молови. Таквата активност беше во насока да им се укаже на верските заедници за препораките и мерките на Владата а не да им се врши притисок, изјави Наќе Чулев технички министер за Внатрешни работи.

За одлуката на ИВЗ и последните случувања Спасовски порачува дека никој не е над државата и Владата нема да потпадне под никакви притисоци.

Од државата нема посилен никој. Ниту верски лидер ниту никој. Воопшто ако некој мисли дека ќе врши притисок ако му паднало на памет тррбс да знае дека притисок не може да изврши. Ако носевме одлуки под притисок требаше да правиме по две седници на ден па сабајле кога ќе се јавеа незадоволни попладне да ги менувавме, изјави Оливер Спасовски технички премиер на Владата.

За случајот со заканите Османи вели дека се работи за некакво недоразбирање.

ИВЗ ги откажа официјалните масовни прослави по повод празникот но упати сет мерки според кои треба да се одржи намазот за Фитер Бајрам.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Познато кога вакцината против коронавирус пристигнува во Македонија

Во Македоија вакцината се очекува да пристигне на почетокот на следната година, велат здравствените власти. Премиерот Заев најави дека се издвоени 390...

И оваа зима проблеми со загадениот воздух

Иако Власта неколку пати досега ветуваше дека ќе биде решен проблемот со загадениот воздух, сепак тоа не се случи. Па и оваа...

ВИДЕО: Нема да верувате колку мачките може да бидат луди

Мачките се познати како интелигентни и подвижни животни. И тие главно се. Но, како и сите нас, и овие...
Skopje
broken clouds
6.1 ° C
7.2 °
5 °
59 %
3.6kmh
75 %
Sun
7 °
Mon
6 °
Tue
4 °
Wed
7 °
Thu
9 °