Поврзи се

4NEWS.mk

ИВЗ тврди дека власта врши притисок врз имами, полицискиот час нема да ја спречи рамазанската молитва в недела

Published

on

ИВЗ ќе поднесе кривична пријава против полицијата која вршела притисок врз верски служители а за случајот се пожалиле во владата но и кај сите амбасадори во земјава. Заканите до оџите биле упатени од полицајци во текот на вчерашниот ден откако ИВЗ соопшти дека без разлика дали ќе има полициски час тие ќе одржат намаз за Фитер Бајрам за верниците. Од одборите на џамиите веќе се поднесени изјави а ИВЗ остро реагираше дека на овој начин се кршат основните принципи на секуларна држава.

-Текстот продолжува по рекламата-

Полицајци во цивил им вршеле притисок на имами и џамии главно во Скопје и Тетово да не ја одржуваат молитвата во недела.

Верниците кои денеска беа на „џума“  последната петочна молитва пред празникот Рамазан Бајрам велат дека ќе ги почитуваат насоките на властите но голем дел од нив ќе дојдат на молитвата.

Имамот Исмаили на џамијата Иса Бег вели ќе служат намаз за Фитер Бајрам, нему лично не му извршиле притисок но се жалеле негови колеги од џамии во Бутел, Шуто Оризари Карпош и други населби. Намазот ќе трае многу кратко а на верниците им порача да се воздржат од традиционалното одење по гости со баклава.

Од МВР тврдат дека се работи за редовна полициска активност на полицијата за доследно спроведување на мерките на Владата.

Такви превентивни акции секојдневно правиме и пред пазари и молови. Таквата активност беше во насока да им се укаже на верските заедници за препораките и мерките на Владата а не да им се врши притисок, изјави Наќе Чулев технички министер за Внатрешни работи.

За одлуката на ИВЗ и последните случувања Спасовски порачува дека никој не е над државата и Владата нема да потпадне под никакви притисоци.

Од државата нема посилен никој. Ниту верски лидер ниту никој. Воопшто ако некој мисли дека ќе врши притисок ако му паднало на памет тррбс да знае дека притисок не може да изврши. Ако носевме одлуки под притисок требаше да правиме по две седници на ден па сабајле кога ќе се јавеа незадоволни попладне да ги менувавме, изјави Оливер Спасовски технички премиер на Владата.

За случајот со заканите Османи вели дека се работи за некакво недоразбирање.

ИВЗ ги откажа официјалните масовни прослави по повод празникот но упати сет мерки според кои треба да се одржи намазот за Фитер Бајрам.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Генералниот секретар на СДСМ, Николовски и сопругата негативни на корона тестот

Македонија

Лукаревска: Строго демантирам дека тестот за корона сум го направиле пред вчерашната посета во Куманово

4NEWS.mk

Секојдневен риболов на Мавровското Езеро до крајот на октомври, на Радика само за викенди и празници

Македонија

Нов пик на заразени, најмногу починати во еден ден, Македонија на врвот во регионот во последната недела

4NEWS.mk

Ин мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Македонија

Гургуница може да стане туристичко место! – граѓаните разочарани, самоиницијативно ја почнаа изградбата на патот

4NEWS.mk

Здружението на медицински лица „За нас“ упати апел до граѓаните да се придржуваат до мерките

Македонија

СДСМ и ДУИ „за“ избори на 5 јули – ВМРО-ДПМНЕ го нарекува „лудост“

4NEWS.mk

Итно е потребна крв од групата А негатив за момче

Македонија

Ганиу: Вчера имав контакт со лице кое било позитивно, денеска се тестирав на коронавирус, резултати утре – сега сум во самоизолација

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Пешак почина по удар од автомобил во Скопје

4NEWS.mk

Почина здравствен работник од КОВИД-19 во Македонија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама