Поврзи се

4NEWS.mk

Изолациите во училиштата и градинките создадоа хаос кај родителите

Published

on

Повеќе од 100 деца од градинки се испратени во изолација, а решение не добиле сите. Родителите се во дилема што да прават бидејќи немаат документ со кој ќе го оправдаат отсуството на работа. 

-Текстот продолжува по рекламата-

Од центарот за Јавно здравје велат протоколите се јасни и се на сила веќе 7 месеци и нема ништо спорно во нив. Епидемиолозите прават анкети и постапуваат согласно протоколот. Од ДСЗИ велат решението кое го издаваат е на име на родителот кој е контакт во училиштето или градинката. Тој е задолжен за изолација на детето, останатите членови на семејството преземаат само мерки на претпазливост. 

Согласно мерките за изолација, полицијата ќе прави проверка дали родителот и детето се дома. 

Нови случаи позитивни на вирусот се регистрирани во детските градинки Росица во Ѓорче Петров каде заразен се еден неговател и еден воспитувач, во 13 ноември во Центар заразен е социјален работник, и едно дете е позитивно на вирусот од детската градинка Фидани во Чаир.  

Бројот на заразени се зголемува и во училиштата а со тоа и бројот на лица кои одат во домашна изолација. Во едно скопско училиште позитивен на вирусот е наставник по физичко кој им предавал на сите одделенија како тандем наставник па поради тоа сите се испратени во изолација. На родителите и денеска не им издале решенија.  Од МОН велат бројот на лица кои одат во изолација зависи од епидемиолошкаѕта проценка на ризик. Вирусот е регистриан кај 43 ученици и 73 наставници од почетокот на школската година. Од нив со физичко присуство биле  6 ученици и 16 наставници . За 17 проценти е зголемен бројо на ученици кои следат настава онлајн. 

Активни случаи:

43 ученици  од кои 31 во основно образование 12 во средно 

73 наставници од кои 49 во основно, а 24 во средно.

 6 ученици биле со физичко присуство.

16 наставници со физичко присуств

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Тема на денот: Можат ли матичните лекари да се справат со есенскиот бран на корона вирусот

Македонија

Марковски: Ако немате симптоми, не се тестирајте

4NEWS.mk

ЛШ: Порто му ги отвора европските порти на Вардар!

Македонија

Заврши владината седница – ова се донесените одлуки

4NEWS.mk

Љубчо Георгиевски во Софија се сретна со Захариева

Македонија

Од 1-ви јануари 2021 повластена даночна стапка од 10% за продавањето храна и пијалаци за консумација на лице место…

4NEWS.mk

Амбасадорот Марјан Ѓорчев е оптимист дека ќе се најде решение во спорот со Бугарија и дека преговорите ќе почнат

Македонија

Марковски: Ова што почнува сега, можеби е почеток на вистинска епидемија

Македонија

Марковски: Ова што почнува сега, можеби е почеток на вистинска епидемија

Македонија

Марковски: Ова што почнува сега, можеби е почеток на вистинска епидемија

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

Македонија

Николовски: Опозицијата е командувана од Будимпешта, но таму има квалитетни луѓе

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com