Поврзи се

4NEWS.mk

Јасминка Богдановска го победи коронавирусот и даруваше крвна плазма

Published

on

 

-Текстот продолжува по рекламата-

Јасминка Богдановска, просветен работник од тетовско Непроштено, која се излечила од коронавирус, денеска донираше крвна плазма со што може да помогне во лекување други заболени.

Постапката е извршена во Институтот за трансфузиологија во Скопје.

-На 16 март ми беше дијагностициран КОВИД-19 и бев прва заболена во општина Теарце. Поминав релативно лесно, дома без поголеми симптоми, а потоа и два негативни теста. Во петокот во тетовската служба за трансфузија ми беше земена крв за испитување и беше утврдено дека има антитела кои организмот ги создал за време на борбата против болеста. Денеска крвната плазма ја дарував. Ги повикувам сите што ја победиле короната да даруваат крв и да спасат нечиј живот, изјави Богдановска.

Во крвната плазма на лицето кое било излечено од вирусната инфекција има антитела кои организмот ги создал за време на борбата против болеста.

-Плазмата која ги содржи овие антитела кои се борат со инфекцијата се нарекува конвалесцентна плазма.Таа се користи за лекување на заболените од КОВИД-19, бидејќи се врзува за вирусот во организмот на болниот, го намалува неговото дејство, а со тоа ја намалува и прогресијата на болеста, објаснуваат од Институтот за трансфузија на нивниот веб сајт каде ги има сите податоци за процесот на дарување.

Постапка за дарување плазма се вика плазмафереза и се изведува со високо софистициран клеточен сепаратор. Трае од 40 до 60 минути, се издвојуваат од 300 до 600 милилитри плазма, а останатите компонетни се враќат на донорот. Дарител може да биде лице на возраст од 18 до 60 години со телесна тежина поголема од 60 килограми.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Македонија

Богојески од Аеродром: Гласот за 10-ка е за искористување на нашата последна шанса за достоен живот

4NEWS.mk

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

4NEWS.mk

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Македонија

Ветувања за застапеност во приватниот сектор – Висар Адеми: Најнепромислени изјави што сум ги слушнал досега

4NEWS.mk

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Македонија

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците заедно да работат за оваа држава

4NEWS.mk

САД забележаа нов дневен рекорд на новозаболени, државите донесуваат строги мерки и казнуваат за неносење маски

Македонија

Заев на средба со лозари во Неготино

4NEWS.mk

Инспекторите излегоа на терен по новите труења, но сендвичарницата „Гранд Бургер“ не работи

Македонија

Заев: Му понудив заедничка Влада на Мицкоски

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

На Јутјуб објавена нова „бомба“ за Зоран Заев

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат притисок и поткуп на гласачи

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

Македонија

ДИК го усвои протокол за гласање, ако не носите маска и ракавици нема да може да гласате

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија