Поврзи се

4NEWS.mk

Јазиците на малцинства како изборен предмет во училиштата во Центар од септември

Published

on

Српскиот јазик и култура ќе се изучува како изборен предмет во трето одделение во опшина Центар. Од оваа учебна година во сите 7 основни училишта ќе се формираат паралелки за изучување на овој јазик два пати неделно. По 12 години МОН одлучило повторно да ја врати можноста за изучување на други јазици како факултативни предмети. Општина Центар по добиената иницијатива за српски јазик, во јуни спровела анкета за интересот кај второоделенците.  Се пријавиле 153 ученици од различни етнички групи.

-Текстот продолжува по рекламата-

 „ Наиде на многу голема поддршка кај етничките заедници и почнаа да бараат до општините. Не значи дека ќе учат само од етничките заедници, туку дава можност на сите кои сакаат да го изучуваат тој јазик. Од 540 деца, дури 154 се пријавиле да го изучуваат српскиот јазик и култура. Што покажува дека не се само од српската заедница . Потоа пристигнаа барања и за бошњачки, турски, влашки. Два часа неделно на својот мајчин јазик. Почнува од 3 одделение и натаму ќе се зголемува. Веќе се најдени наставници.

 Интерес има и за рускиот јазик а не се исклучува можноста доколку биде побарано да се воведат  и други изборни јазици.

„ Не можеме да спроведеме анкета доколку не пристигне барање. И за руски правевме анкета. Врз основа за тоа колку деца , ќе се спроведува. Има и одредена активност, самите амбасади или културни центри ангажираат наставници и е дозволено да биде како изборен јазик. Поширок спектар, не само етничките и други јазици. “

Општина Центар е прва скопска локална самоуправа која го спроведува овој проект за факултативни јазични предмети. Богдановиќ тврди дека ангажирањето на овие наставници нема да биде на голем трошок на оштината. До сега нема информација дали вакви барања се пристигнати во други општини. Со посебна иницијатива, може да се формираат  паралелки за целосно да изучуваат настава  на еден од јазиците на етничките групи. 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com