Поврзи се

4NEWS.mk

Како живее светот во корона криза сведоштва од три континента

Published

on

Нема драстични мерки за граѓаните но животот сепак се промени во целост во голем број држави во САД. Михаило Иванов македонец кој веќе неколку години живее во околината на Њујорк за Сител раскажува како изгледа нивното секојдневие по појавата на коронавирусот. Од град кој немаше никакви мерки, сега поради порастот на заболени, луѓето го променија целосно начинот на живот и заштита.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во првите денови по масовното ширење на ковид19 настапила општа хистерија помеѓу населението .

Од денот кога беше прогласена пандемијата Шведска се издвојува во  пристапот кон вирусот од сите други држави. Во функција се сите локали, училишта, градинки, фирми но луѓето таму поинаку се однесуваат. Иако беа осудувани како земја која прави огромен експеримент, самосвеста кај населението  е на многу високо ниво вели Ана Трајчевска македонка родена во Шведска. Единствено ограничување останува масовните собири кои до пред неколку дена беа до максимум 500 луѓе сега да се сведе на 50.

Австрија најверојатно до крајот на април ќе го врати животот целосно во нормала. Луѓето се дициплинирани и нема строги ограничувања.

ВО Франција рестораните и моловите се затворени од 17 март. До пред неколку дена луѓето биле по слободни, но по порастот на заболени  иако нема полициски час, сепак граѓаните не смеат да спортуваат и да се рекреираат надвор како порано.

Во Дубаи воведувањето на мерките одело постепено, и  денес се излегува до маркет  само со претходна регистрација. 

Кристина, Влатко, Ана и Михајло  како македонски джавјани и Марко како државјанин на Србија одлучиле светската криза да ја поминат во државите каде што престојуваат. 

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

„Правевме симулација, по 3 минути треба за да се гласа – најмногу 20 гласачи во 1 час“, рече Мицкоски

Македонија

Мицкоски: Недржавничко е однесувањето на Заев за избори да има на 5-ти јули

4NEWS.mk

Кривична за кафеаната во која вечерал лидерот на опозицијата

Македонија

„Треба да се прават многуповеќе тестови, серолошки PCR, брзи… да се детектираат сите кластери – потреба ни е вистинска победа на вирусот, а не политичка“, бара Мицкоски

4NEWS.mk

Боки 13 нуди 146 илјади евра за да излезе од затвор

Македонија

Мицкоски: Утре сакам да се постигне датум за избори и оваа тригодишна пандемија на Заев да заврши, но кога имаме троцифрена бројка на новозаразени тоа е невозможно

4NEWS.mk

Големиот број на болни ја одложи дебатата за избори

Македонија

„Чувството на граѓаните е дека политичарите не успеваат да го исполнат она што го ветуваат“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Гужви на пазарите, колони пред маркетите

Македонија

„Мојот мотив е да им кажам на граѓаните дека може поинаку, затоа не ветувам многу, ако погрешам од незнаење ќе се извинам“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Филипче: Можни се поригорозни мерки за задушница

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Уапсени 7 полицајци во кратовско, правеле журка сред пандемија

Македонија

Јанева: Лежам во притвор поради Камчев, тоа е валкан играч кој мисли дека може секого да купи со пари, ама мене не

4NEWS.mk

Шекеринска: Дејствијата од 2001 се далеку зад нас, најважно е дали политичарите им служат на граѓаните

4NEWS.mk

Членовите на КЗБ: Најверојатно ќе дојде време за враќање на рестриктивните мерки

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама