Поврзи се

4NEWS.mk

Ќе има ли К-15 оваа година – кој се ќе може да не исплати?

Published

on

Голем број работодавачи се пожалиле дека годинава  имаат потешкотии да ја исполнат оваа законска обврска, велат од конфедерацијата на работодавачи. Најголем дел се од туризмот,  угостителството , превозниците. Иако за исплата на регресот се гледа добивката од ланската година, менаџерите велат дека  тие средства  веќе се потрошени затоа што годинава  поради коронакризата многу од фирмите или не работеа или работеа со преполовен капацитет. Затоа сега имаат проблем со исплатата на регресот.

-Текстот продолжува по рекламата-

Показателите кажуваат дека имаат потешкотии,  но мора да им соопштаат  на вработените. Сметките од ланската година е стопена народски кажано и може би ќе треба да најдат модус на заеднишко задоволство, од една страна фирмите да останат со пари за да моќат да работат, а од друга страна да ги исполнат очекувањата на вработените, рече Миле Бошков претседател на конфедерација на работодавачи. 

Според Бошков неисплаќањето на регресот сериозно ќе влијае на потрошувачката затоа што дел до домаќинствата  ги чекаат и им значат овие пари.

Се надевам дека сите засегнати страни треба да седнат и да се договоар да нема пропусти во општиот колективен договор, и регресот да биде механизам за мотив на вработените а не да биде дочекан на ноќ од работодавачите како трошок кој не е добредојден, рече Бошков.

Викендов премиерот Заев посочи дека фирмите со загуби немаат обврска да исплатата К-15, но сите кои можат да го сторат тоа.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com