Поврзи се

4NEWS.mk

Коалите пред изумирање

Published

on

На коалите им се заканува изумирање до 2050 година во австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс ако итно не се преземе некаква акција, пренесува Би-би-си.

-Текстот продолжува по рекламата-

Коалите во последните години се загрозени поради губењето на живеалиштата, болести и климатските промени. Околу 5.000 коали загинаа при неодамнешните пожари. Тоа ги поттикна законодавците да обезбедат преостанатата популација да не исчезне. Затоа е формирана специјална комисија и спроведено е истражување кое покажало дека пред сезоната на пожарите имало 36.000 коали.

Во последните години пожарите кои уништија повеќе од пет милиони хектари уништија 24 отсто од живеалиштата на коалите.

Комисијата утврдила дека климатските промени претставуваат постојана закана за овие животни поради уништувањето на живеалиштата од пожарите и сушите и загрозувањето на квалитетот на еукалиптусот со кој се хранат коалите.

„Постоечките стратегии кои би требало да ги заштитат коалите не функционираат“, кажа претседателката на комисијата Кејт Ферман и додаде дека постоечките закони се недоволни. Затоа комисијата донела 42 препораки меѓу кои и воспотавување нови национални паркови.

„Коалите се икони на австралиската држава препознаени низ целиот свет и национално богатство за кое ќе направиме сѐ за да го заштитиме за идните генерации“, изјави министерот за животна средина Мет Кин.

Минатата година Фондацијата на австралиските коали процени дека не останале повеќе од 80.000 коали во Австралија.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Мета по средбата со Хоти: Албанија го подржува дијалогот Косово

Македонија

Димитров: Односите со соседите се уредени – македонскиот јазик во ЕУ последен пат е спомнат во 2005

4NEWS.mk

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Македонија

Богојески од Аеродром: Гласот за 10-ка е за искористување на нашата последна шанса за достоен живот

4NEWS.mk

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

4NEWS.mk

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Македонија

Ветувања за застапеност во приватниот сектор – Висар Адеми: Најнепромислени изјави што сум ги слушнал досега

4NEWS.mk

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Македонија

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците заедно да работат за оваа држава

4NEWS.mk

САД забележаа нов дневен рекорд на новозаболени, државите донесуваат строги мерки и казнуваат за неносење маски

Македонија

Заев: Му понудив заедничка Влада на Мицкоски

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

На Јутјуб објавена нова „бомба“ за Зоран Заев

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат притисок и поткуп на гласачи

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

Македонија

ДИК го усвои протокол за гласање, ако не носите маска и ракавици нема да може да гласате

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија