Поврзи се

4NEWS.mk

Кој модел ќе го искористи Пендаровски ако треба да ја продолжи вонредната состојба

Published

on

Претседателот Стево Пендаровски нема да ја продолжи тековната вонредна состојба која истекува на 16 април, туку ќе прогласи нова вонредна состојба од 17 април. Ова е решението што ќе го примени Претседателот доколку постои потреба државата да остане  вонредната состојба поради корона вирусот во услови кога не постои уставна можност за продолжување на состојбата.

-Текстот продолжува по рекламата-

Според Уставот, вонредната состојба ја прогласува парламентот, но бидејки не може да се состане, таква надлежност добива шефот на државата. Пендаровски таквата можност веќе ја искористи пред 20 дена – на 18 март. Имајќи предвид дека пикот на КОВИД 19 во земјава се очекува наредните две недели, јасно е дека ќе има потреба вонредната состојба да трае и по 16 април.

Од кабиентот на Пендаровски велат, во Уставот не е споменато продолжување на вонредната состојба, туку само прогласување. Имајки пред вид, дека собранието не може да се состане, Пендаровски ќе чека да истече тековната, и да прогласи нова вонредна состојба, велат од кај шефот на државата.

– „Претседателот може да донесе одлука за повторно утврдување на постоење на вонредна состојба, на дел или на целата територија на државата, за определен број на денови, но најмногу 30 дена, врз основа на претходен предлог на Владата на Република Северна Македонија. Бидејќи постои известување од претседателот на Собранието дека поради одлуката за распуштање на Собранието истото не е во можност да се состане, правната ситуација не е променета и предлогот од Владата може да се упати до Претседателот на државата.“, објаснуваат од кабиентот на претседателот.

Пред да ја донесе одлуката за нова вонредна состојба Пендаровски ќе чека и Извештај од Владата за тоа как државата досега се справува со ширењето на коронавирусот.

И експертите сметаат дека ова е исправно правно решение за фактичко продолжување на вонредната состојба.

Силјановска  апелира Пендаровски ја повтори и препораката Владата да носи уредби кои се однесуваат само на корона вирусот.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

„Правевме симулација, по 3 минути треба за да се гласа – најмногу 20 гласачи во 1 час“, рече Мицкоски

Македонија

Мицкоски: Недржавничко е однесувањето на Заев за избори да има на 5-ти јули

4NEWS.mk

Кривична за кафеаната во која вечерал лидерот на опозицијата

Македонија

„Треба да се прават многуповеќе тестови, серолошки PCR, брзи… да се детектираат сите кластери – потреба ни е вистинска победа на вирусот, а не политичка“, бара Мицкоски

4NEWS.mk

Боки 13 нуди 146 илјади евра за да излезе од затвор

Македонија

Мицкоски: Утре сакам да се постигне датум за избори и оваа тригодишна пандемија на Заев да заврши, но кога имаме троцифрена бројка на новозаразени тоа е невозможно

4NEWS.mk

Големиот број на болни ја одложи дебатата за избори

Македонија

„Чувството на граѓаните е дека политичарите не успеваат да го исполнат она што го ветуваат“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Гужви на пазарите, колони пред маркетите

Македонија

„Мојот мотив е да им кажам на граѓаните дека може поинаку, затоа не ветувам многу, ако погрешам од незнаење ќе се извинам“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Филипче: Можни се поригорозни мерки за задушница

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

Македонија

Јанева: Лежам во притвор поради Камчев, тоа е валкан играч кој мисли дека може секого да купи со пари, ама мене не

4NEWS.mk

Уапсени 7 полицајци во кратовско, правеле журка сред пандемија

4NEWS.mk

Шекеринска: Дејствијата од 2001 се далеку зад нас, најважно е дали политичарите им служат на граѓаните

4NEWS.mk

Членовите на КЗБ: Најверојатно ќе дојде време за враќање на рестриктивните мерки

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама