Поврзи се

4NEWS.mk

Колку се задолжени македонските граѓани споредено со жителите на земјите од соседството?

Published

on

Корона кризата ја зголеми задолженоста кај македонските граѓани. Потребата од свежи пари, за да се задоволат основите животни потреби од месец за месец расте. Во просек, секој должи по речиси 1.500 евра, најмногу за потрошувачки кредити. Податоците на Народната банка покажуваат дека домаќинствата кон банките должат скоро 3 милијарди евра. Од нив, половината се потрошувачки кредити, останатите – скоро 900 милиони се станбени, за кредитни картички 188 милиони и 100 милиони евра за минусни салда. Но, ако се земе вкупниот државен долг, кој во мометов изнесува 5,6 милијарди евра  и се собере со долгот на граѓаните се доаѓа до бројка од 4.300 евра долг по жител.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во споредба со регионот, најмалку задолжени се Србите – во просек по 2,900 евра, од кои 1,500 евра е долгот кон банките, а 1,400 евра државниот. Загрижува податокот за долгот на Црногорците, кој надмина 8,000 евра по човек. Од нив, домаќинства на банките треба да им вратат 1,4 милијарди евра, додека останатите се долгови на државата.

Заедничко за сите во ек на пандемија е пораст на кредитирањето, а пад на штедењето. Заканата од затворање на капацитетите и отпуштаења од работа може да го зголеми бројот на нефункционални кредити, односно оние кои граѓаните нема да можат да ги вратат.

Фото за вовед: 
Видео: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

ЛЕ: Еурофарм Пелистер поразен во Данска

Македонија

Бројот на потврдени случаи на коронавирусот во светот е близу 45 милиони

4NEWS.mk

Ќе доцни исплатата на повратот на „Викенд без ДДВ“

Македонија

Смогот ја зголемува смртноста од коронавирус за 15 отсто

4NEWS.mk

Истражувањето на невладиниот сектор открива поразителни резултати

Македонија

ФОТО: Погледнете како во моментов изгледа Скопје гледано од Водно

4NEWS.mk

За жена од Скопје итно потребна крвна плазма од КОВИД излекуван пациент, нејзините деца апелираат за помош!

Македонија

Караџовски: 10-тина лица се починати на пат, влез или при хоспитализација на Инфективна – заболените доцна доаѓаат

4NEWS.mk

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска позитивна на Ковид-19

Македонија

„Ако некој има три чисти да разговара со нас, нека повели утре на Комисија за заразни болести“, повика Караџовски

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com