Поврзи се

4NEWS.mk

Колку училишта не ги исполнуваат основните хигенско-санитарни услови за настава?

Published

on

14 училишта во државата не ги исполнуваат санитарно – хигиенските услови за одржување настава со физичко присуство. Ова го утврдиле инспекторите од ДСЗИ за време на вонредните инспекциски надзори изминатите 3 недели. Забелешките најчесто се однесувале за тоалетите во овие воспитно образовни установи. Има и во рурални и во градски средини.

-Текстот продолжува по рекламата-

-ДСЗИ изврши 254 вонредни инспекциски надзори во исто толку основни и средни училишта ширум државата. Издадени се 14 решенија за недостатоци од областа на санитарно – технички услови. Најчесто станува збор за корекции кои треба да се извршат во тоалетните чворови, изјави за Сител д-р Ирина Сотирова Бухова, директор на ДСЗИ.

До крајот на месецот ДСЗИ повторно ќе изврши контрола дали училиштата кои добиле решенија ги поправиле недостатоците. Во меѓувреме надзори ќе бидат направени и во останатите околу 300 училишта, а со почетокот на школската година  инспекорите ќе контролираат и дали се почитуваат здравствените протоколи каде ќе има настава со физичко присуство.

Loading...

Од наредната среда пак и градинките уште од самото отворање ќе бидат под надзор на инспекторите од ДСЗИ дали ги почитуваат здравствените протоколи.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Димитров на средби во Брисел

4NEWS.mk

Рот: Бугарија да не поставува нови услови за преговори

Македонија

„Беса“ цели да формира парламентарна група – никој не потврди дека ќе и помогнат со пратеници

4NEWS.mk

Обвинителството чека пријава за кражбата на починат пациент во Струмица

Македонија

Граѓански протест за затворање на депонијата „Русино“

4NEWS.mk

Филипче најавува нови рестриктивни мерки: Маска на отворено и кога сте сами, ограничен број лица на маса во кафеана

Македонија

„Родителите да отстапат место во градинките на оние чии деца нема кој да ги чува“, вели Шахпаска

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

Македонија

Разногласие кај политичарите околу етничките вработувања – Бектеши апелира политичарите да ја прочитаат владината програма

4NEWS.mk

Владата даде зелено светло за изградба на пруга до Албанија

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

Јанкулоска: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата во која живеам, јас сум дома, никаде не бегам

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com