Поврзи се

4NEWS.mk

Конструктивен прв ден од разговорите – Гоце Делчев утре на маса

Published

on

Првиот ден од работата на мешовитата комисија за историски прашања меѓу Македонија и Бугарија поминал во конструктивна атмосфера, што дава простор за напредок по отворените прашања, дознава Сител.

-Текстот продолжува по рекламата-

На деветчасовната средба не се разговарало во детали за Гоце Делчев, туку повеќе за општи работи и за рамката на дијалогот. На самиот крај, станало збор и за македонските учебници по историја за основно училиште, односно за усвојување на препораките кои се однесуваат на античкиот период.

Главната тема – чиј е Делчев е оставена за утре. Токму на ова прашање се закочи работата на Комисијата, чии членови веќе три средби не можат да најдат заеднички договор. 10-тата средба се одржува по речиси една година застој, а пред нејзиниот почеток и историчарите и политичарите изразуваа внимателност и резервираност во однос на нејзниот успех.

Пред тргнувањето за Скопје, од бугарскиот дел од Комисијата за Сител најавија дека доаѓаат со тврди позиции. Отстапки или компромиси не се термини кои ги користи историјата и токму затоа не можат да бидат клучот за решение во дијалогот за историјата меѓу Македонија и Бугарија, најавија бугарските историчари.

Неофицијално, тие инсистираат дека Македонија треба да признае дека Делчев бил Бугарин, додека пак од македонската комисија клучот за решение го гледаат во заедничко чествување, по примерот на останатите пет историски личности за кои е постигнат договор.

По завршувањето на дводневниот состанок, за утре во Клубот на пратеници е предвидена заедничка изјава за медиумите на двајцата претседатели на Комисијата, по што ќе се знае дали е постигнат напредок.

Фото за вовед: 
Категорија: 

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Македонија

Рамковска: Најдовме пари да платиме, ама една порака од Груевски промени се!

4NEWS.mk

Срцев удар причина за сообраќајката на Рузвелтова – почина лекар од Клиниката за пулмологија

Македонија

Николовски: Опозицијата е командувана од Будимпешта, но таму има квалитетни луѓе

4NEWS.mk

Ќе се менува законот за полицијата да може да влегува во домовите

Македонија

Николовски потврди тоа што го објави ТВ21: Фирма блиска до сопругот на Шахпаска повлечена од листата за владини субвенции

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Што сега прави Велија Рамковски? Зборува неговата ќерка Емел

Македонија

Хоџа: Немаме проблем Алтернатива да биде дел од Владата

Македонија

Заврши владината седница: Ова се донесените одлуки

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com