Поврзи се

4NEWS.mk

Концерти на отворено од август

Published

on

Комисијата за заразни болести даде зелено светло за одржување концерти и музички настани, но извисија музичарите кои настапуваат во угостителските објекти.

-Текстот продолжува по рекламата-

Комисијата дозволи да се одржуваат концерти само на отворено и со посебни протоколи. Капацитетите на локациите ќе мора да бидат преполовени, а картите ќе може да се продаваат само онлајн за да нема метеж на билетарниците. Гостите ќе бидат принудени да носат заштитни маски во текот на целиот концерт, а организираторот е должен да воспостави ред во почитувањето на мерките.

Според првичните најави, музичките концерти во Македонија ќе се вратат во август.

Но согласно овие протоколи, без ангажман остануваат Националните културни институции. Македонската Филхармонија пред еден месец доставила предлог протокол за одржување концерти во малата и големата сала, но надлежните се уште немаат одлучувано по нивниот предлог. Со оглед на тоа што ситуацијата со корона кризата ќе потрае, од Филхармонија велат дека можни се настапи под отворено небо.

Протоколите не ги опфаќаат околу 20.000 музичари кои настапуваат во кафулиња, барови, ресторани… За најголем дел од нив, токму ваквите настапи се единствениот приход.

Фото за вовед: 
Категорија: 
Новинар: 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија